100-na rocznica urodzin prof. Wiesława Chrzanowskiego

W dniu 20 grudnia br. mija 100-na rocznica urodzin wybitnego wykładowcy Uczelni Łazarskiego, prof. Wiesława Chrzanowskiego.
Chrzanowsk1

Wiesław Marian Chrzanowski, urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie, był profesorem nauk prawnych, adwokatem, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim, politykiem, założycielem i pierwszym prezesem ZChN, posłem i marszałkiem Sejmu I kadencji, senatorem IV kadencji, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. 20 listopada br., Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, wraz z członkami Sejmu i Senatu oraz Rektorem Uczelni Łazarskiego, prof. dr hab. Maciejem Rogalskim, uczestniczyli w uroczystym upamiętnieniu 100. rocznicy urodzin tego wyjątkowego człowieka. 

Pod tablicą przy sali im. marszałka Wiesława Chrzanowskiego w budynku komisji sejmowych złożono wiązanki, oddając hołd jego pamięci. Wiesław Chrzanowski w czasie II wojny światowej walczył w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, która weszła w skład Armii Krajowej. Jako żołnierz AK uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był wtedy żołnierzem batalionu „Harnaś”. Działał w konspiracyjnych organizacjach o orientacji niepodległościowej. Odegrał kluczową rolę w czasie „Solidarności”, jako jeden z najważniejszych jej ekspertów. Był m.in. głównym autorem statutu NSZZ „Solidarność”, reprezentował Związek w historycznym procesie jego rejestracji. Został odznaczony przez prezydenta Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego.

Wraz z Adamem Strzemboszem i innymi prawnikami był współorganizatorem wznowionego w latach 80. Wydziału Prawa i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a po powstaniu Uczelni Łazarskiego został wykładowcą tej Uczelni. Tu doczekał się także profesury.

Doskonały wykładowca, bardzo lubiany przez studentów z racji klarowności swego przekazu, był z pewnością jednym z najwybitniejszych profesorów tej Uczelni, o czym świadczy nadanie Jego imienia prestiżowej sali konferencyjnej. Wkrótce po Jego śmierci ustawione zostało w tej sali popiersie Profesora.   Będziemy Go pamiętali jako niezwykle kulturalnego, precyzyjnie formułującego swoje myśli prawego człowieka,  wiernego tradycyjnym wartościom, otwartego na dialog i - mimo wyraźnie swoich ideowych motywacji - jako pragmatyka, poszukującego najlepszych i możliwych rozwiązań w danym momencie.   

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration