Zakaz ustanawiania hipotek po otwarciu restrukturyzacji obejmuje również hipotekę przymusową – tak orzekł Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 23/20

Sąd Najwyższy w uchwale z 26 lutego 2021 r. (sygn. III CZP 23/20) orzekł, że „zakaz obciążania składników majątku dłużnika hipoteką po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego, wynikający z art. 246 ust. 1 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (jedn. tekst: Dz.U. z 2020 r. poz 814 ze zm.), ma zastosowanie także do hipoteki przymusowej”.
IMG 4157

Artykuł 246 Prawa restrukturyzacyjnego stanowi o tym, że po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego niedopuszczalne jest obciążanie składników majątku dłużnika hipoteką, w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed otwarciem przyspieszonego postępowania układowego (przepis ten stosuje się odpowiednio w postępowaniu układowym i sanacyjnym). Zakazu nie stosuje się, jeśli wniosek o wpis obciążenia do odpowiedniego rejestru lub księgi wieczystej został złożony co najmniej na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o otwarcie postępowania.
Sąd Okręgowy w Łodzi powziął wątpliwość czy zakaz obciążania składników majątku dłużnika obejmuje także hipotekę przymusową, ustanowioną jako zabezpieczenie roszczenia, w trybie art. 730 i 730<sup>1</sup> Kodeksu postępowania cywilnego. Wobec czego zwrócił się do Sądu Najwyższego z zagadnieniem prawnym.
Dnia 26 lutego 2021 r., w sprawie o sygn. akt III CZP 23/20, Sąd Najwyższy podjął uchwałę o treści:
<strong><em>Zakaz obciążania składników majątku dłużnika hipoteką po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego, wynikający z art. 246 ust. 1 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (jedn. tekst: Dz.U. z 2020 r. poz 814 ze zm.), ma zastosowanie także do hipoteki przymusowej</em></strong>.
Warto zwrócić uwagę, że w uchwale nie zawężono rozstrzygnięcia wyłącznie do hipoteki przymusowej ustanawianej w trybie przepisów o postępowaniu zabezpieczającym. Jeśli zatem nic innego nie będzie wynikać z uzasadnienia uchwały (jeszcze nieopublikowanego), należy ją odnosić do każdej hipoteki przymusowej, w tym np. przewidzianej w Ordynacji podatkowej.
Uchwała Sądu Najwyższego niewątpliwie sprzyja dłużnikom, którzy w ramach postępowań restrukturyzacyjnych podejmują próbę ratowania się z finansowej opresji.

Link do orzeczenia:&nbsp;<link http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sprawa.aspx?ItemSID=2224-bf64e294-b…;
%20CZP%2023/20
<p class="text-right"><em>- opracowali: Wojciech Bobik, Bartosz Sierakowski&nbsp;</em></p>

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration