Nowość wydawnicza

Nakładem Oficyny Wydawniczej UŁa została opublikowana w otwartym dostępie recenzowana monografia pt. „Social and Economic Aspects of Court and Out-of-Court Insolvency Proceedings” pod redakcją naukową dr hab. Anny Hrycaj, prof. UŁa oraz dr. Bartosza Sierakowskiego (WPiA).
out-of-court insolvency proceedings

Monografia jest wynikiem debaty, która odbyła się 23 maja 2024 r. podczas międzynarodowej konferencji „Społeczne i ekonomiczne aspekty restrukturyzacji sądowej i pozasądowej”. Konferencja została zorganizowana przez Uczelnię Łazarskiego (Wydział Prawa i Administracji) we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (Wydział Prawa i Administracji) oraz Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Inicjatorami konferencji byli naukowcy związani z Instytutem Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacji i Badań nad Niewypłacalnością UŁa. Konferencja była okazją do zaprezentowania wyników badań prowadzonych w różnych europejskich ośrodkach naukowych zajmujących się prawem upadłościowym. Referaty zaprezentowali naukowcy z Norwegii, Polski, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Słowenii.

Prawo jest zjawiskiem społecznym, którego forma i skuteczność są zdeterminowane przez warunki społeczno-ekonomiczne społeczeństwa, w którym jest stosowane. Z tego powodu podobne instytucje prawne mogą być skuteczne i wydajne w niektórych jurysdykcjach, a w innych nie wzbudzać zainteresowania. Z perspektywy poznawczej kluczowe było więc zbadanie, dlaczego określone rozwiązania prawne sprawdzają się w jednych społeczeństwach, a w innych nie. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie było jednym z głównych celów wydanej monografii. Przedstawienie wyników badań dotyczących restrukturyzacji sądowej i pozasądowej ma duże znaczenie społeczne, ponieważ światowa gospodarka nadal zmaga się z wyzwaniami spowodowanymi pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie. 

W Polsce znaczący wzrost liczby przedsądowych postępowań restrukturyzacyjnych nastąpił po wejściu w życie ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z COVID-19 (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2141), która wprowadziła uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Następnie część przepisów tej ustawy została włączona do Prawa restrukturyzacyjnego. Oznacza to, że to, co pierwotnie miało charakter doraźny i tymczasowy, stało się trwałym elementem polskiego systemu prawnego. Zjawisko restrukturyzacji przedsądowej nie zostało jeszcze w Polsce w pełni zbadane, zarówno z perspektywy prawnej, jak i społeczno-ekonomicznej. Z poznawczego punktu widzenia istotna była analiza okoliczności wpływających na wybór tej metody restrukturyzacji oraz skutków takiej decyzji dla otoczenia społeczno-gospodarczego.

W monografii położono nacisk nie tylko na opis tego, jak wygląda prawo (law-in-books), ale przede wszystkim na to, jak prawo funkcjonuje w praktyce (law-in-action). Z tego powodu przedstawia ona praktyczne aspekty restrukturyzacji i postępowań upadłościowych w różnych krajach, z uwzględnieniem kultury prawnej każdej jurysdykcji.

Monografia w postaci elektronicznej do pobrania, a także stale uaktualniane informacje na temat miejsc jej publikacji w otwartym dostępie znajdują się pod prezentacją książki na stronie:

https://www.lazarski.pl/pl/nauka-i-badania/oficyna-wydawnicza/najnowsze-wydawnictwa

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration