Monografia jest wynikiem debaty, która odbyła się 23 maja 2024 r. podczas międzynarodowej konferencji „Społeczne i ekonomiczne aspekty restrukturyzacji sądowej i pozasądowej”. Konferencja została zorganizowana przez Uczelnię Łazarskiego (Wydział Prawa i Administracji) we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (Wydział Prawa i Administracji) oraz Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Inicjatorami konferencji byli naukowcy związani z Instytutem Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacji i Badań nad Niewypłacalnością UŁa. Konferencja była okazją do zaprezentowania wyników badań prowadzonych w różnych europejskich ośrodkach naukowych zajmujących się prawem upadłościowym. Referaty zaprezentowali naukowcy z Norwegii, Polski, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Słowenii.
Prawo jest zjawiskiem społecznym, którego forma i skuteczność są zdeterminowane przez warunki społeczno-ekonomiczne społeczeństwa, w którym jest stosowane. Z tego powodu podobne instytucje prawne mogą być skuteczne i wydajne w niektórych jurysdykcjach, a w innych nie wzbudzać zainteresowania. Z perspektywy poznawczej kluczowe było więc zbadanie, dlaczego określone rozwiązania prawne sprawdzają się w jednych społeczeństwach, a w innych nie. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie było jednym z głównych celów wydanej monografii. Przedstawienie wyników badań dotyczących restrukturyzacji sądowej i pozasądowej ma duże znaczenie społeczne, ponieważ światowa gospodarka nadal zmaga się z wyzwaniami spowodowanymi pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie.
W Polsce znaczący wzrost liczby przedsądowych postępowań restrukturyzacyjnych nastąpił po wejściu w życie ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z COVID-19 (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2141), która wprowadziła uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Następnie część przepisów tej ustawy została włączona do Prawa restrukturyzacyjnego. Oznacza to, że to, co pierwotnie miało charakter doraźny i tymczasowy, stało się trwałym elementem polskiego systemu prawnego. Zjawisko restrukturyzacji przedsądowej nie zostało jeszcze w Polsce w pełni zbadane, zarówno z perspektywy prawnej, jak i społeczno-ekonomicznej. Z poznawczego punktu widzenia istotna była analiza okoliczności wpływających na wybór tej metody restrukturyzacji oraz skutków takiej decyzji dla otoczenia społeczno-gospodarczego.
W monografii położono nacisk nie tylko na opis tego, jak wygląda prawo (law-in-books), ale przede wszystkim na to, jak prawo funkcjonuje w praktyce (law-in-action). Z tego powodu przedstawia ona praktyczne aspekty restrukturyzacji i postępowań upadłościowych w różnych krajach, z uwzględnieniem kultury prawnej każdej jurysdykcji.
Monografia w postaci elektronicznej do pobrania, a także stale uaktualniane informacje na temat miejsc jej publikacji w otwartym dostępie znajdują się pod prezentacją książki na stronie:
https://www.lazarski.pl/pl/nauka-i-badania/oficyna-wydawnicza/najnowsze-wydawnictwa