O sposobach edukowania i inspirowania młodych pokoleń, wspieraniu start-upów i działalności fundacyjnej rozmawiamy z Radosławem Wierzbickim, Dyrektorem Centrum Biznesu Uczelni Łazarskiego.
Radku, masz na koncie wiele ciekawych inicjatyw społeczno-biznesowych i działasz aktywnie w świecie biznesu. Jak zaczęła się Twoja droga w startupach? Pamiętasz swój pierwszy pomysł na biznes?
Zdecydowanie - projekt Elefundi, czyli aplikacja do dzielenia kosztów, popełniłem chyba wszystkie możliwe błędy i straciłem wszystko co zainwestowałem w ten projekt. Chęć zostania przedsiębiorcą zrodziła się w czasie, gdy pracowałem w bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej, gdzie miałem codziennie styczność z przedsiębiorcami i ostatecznie sam postanowiłem zostać jednym z nich. Obecnie jestem nim jako wspólnik Ideal Bistro i Pureco Natural.
Zebrane doświadczenia zapoczątkowały moją drogę jako mentor startupów, gdzie współpracuję m.in. z TechStars i Startupbootcamp.
Jesteś również założycielem Fundacji Unsung Heroes. Co skłoniło Cię do założenia tej fundacji i jakie były Twoje pierwsze kroki w jej tworzeniu?
Tak, to obecnie najważniejsze mój projekt. Unsung Heroes łączy świat organizacji humanitarnych ze światem innowacji, bo w sercu wierzę, że oba ta światy są bardzo sobie bliskie. Kiedy w 2016 roku postanowiłem odejść ze świata korporacji i wejść na własną drogę (taką jaką ja chcę), prowadzenie biznesu wydawało się czymś właściwym, ale kilka lat później zabrakło mi misji społecznej. Stąd wziął się pomysł na stworzenie inkubatora technologii rolnych i spożywczych, który zaraz przerodził się w projekt wspierania organizacji humanitarnych innowacjami, gdzie pierwszym partnerem była i jest Polska Akcja Humanitarna. W ciągu roku zaprosiłem do współpracy dziesiątki osób z wielu państw, co pozwoliło zbudować globalną sieć mentorską z doświadczeniem w sektorze humanitarnym, rozwojowym, inwestycyjnym i biznesowym.
W jednym ze swoich projektów Twoja fundacja wsparła edukację dzieci w Nigerii, zapewniając stypendia dla kilkunastu uczniów. Co zainspirowało Was do podjęcia tej inicjatywy i jakie są jej dalsze perspektywy?
Tak, wsparliśmy kandydatów do pierwszej klasy podstawowej szkoły komunalnej w Kano, w Nigerii. Bez naszego wsparcia, te dzieci nie zaczęłyby edukacji, ponieważ obuwie (pierwsze w życiu…), uniform i podręczniki są obowiązkowe. Chcemy kontynuować wspieranie tych dzieci, ale potrzebne są dodatkowe środki finansowe i zapraszamy tutaj do współpracy.
Ostatnio Fundacja Unsung Heroes została nominowana do Central European Startup Awards w kategorii Najlepszy Akcelerator/Inkubator Startupów w Europie Środkowej! Przede wszystkim gratulacje. Czy możesz proszę opowiedzieć, czym jest ta inicjatywa i co znaczy dla Ciebie oraz dla Fundacji ta nominacja.
To olbrzymie wyróżnienie, z którego jesteśmy dumni, bo docenia naszą 2 letnią pracę, w której przez nasze programy przeszło ponad 200 startupów, głównie z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Na pewno potwierdza zaufanie do naszej instytucji, ponieważ w mojej ocenie nadal, działając w dużej mierze pro publico bono, oddolnie budując całą inicjatywę, pozycję, jest to bardzo czasochłonny proces.
Wielu studentów ma pomysł na biznes, ale często brakuje im odwagi lub wiedzy, jak zacząć. Jakie trzy najważniejsze rady dałbyś im na start z perspektywy Twojego doświadczenia?
Warto zwrócić uwagę, że determinantem sukcesu w biznesie jest przede wszystkim konsekwentne i uparte dążenie do celu, a następnie wyzbycie się ego. Często przywiązujemy się do samego pomysłu, a nie skupiamy na problemie, który chcemy rozwiązać. W konsekwencji nie jesteśmy “market-fit”, czyli nikt nie chce kupować naszego produktu. Kolejna rzecz to zasoby czyli kontakty w biznesie. Te przychodzą z czasem. Warto rozważyć współpracę z mentorem (choćby na uczelni), który jest w stanie otworzyć wiele drzwi.
Pełnisz również na Uczelni Łazarskiego kluczową rolę we wspieraniu przedsiębiorczości studentów. W jakich sprawach mogą się do Ciebie zwracać? Jakie możliwości oferuje uczelnia tym, którzy chcą rozwijać swoje biznesowe pomysły?
Centrum Biznesu Uczelni Łazarskiego zaprasza wszystkich naszych studentów na bezpłatne indywidualne konsultacje dla początkujących osób, które dopiero chcą uruchomić pierwszą firmę. Zapraszamy także osoby, które już mają doświadczenie w biznesie i potrzebują wsparcia w pozyskaniu finansowania na swój biznes czy startup. W maju odbędzie się też Łazarski Bootcamp dla wszystkich osób, które myślą o otwarciu własnej firmy - to właśnie tam nasi studenci będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę od praktyków gospodarczych, mentorów, inwestorów i doświadczonych przedsiębiorców. Wiedza przekazana przez praktyków jest bez wątpienia kluczowa do weryfikacji choćby swoich założeń biznesowych. Niedługo powstanie też strona internetowa Centrum Biznesu, na której będziemy przedstawiać wszystkie nasze inicjatywy.
Załóżmy, że jestem studentem Uczelni Łazarskiego i mam pomysł na biznes, ale nie wiem, od czego zacząć. Czy mogę się do Ciebie zgłosić po radę? Jak wygląda proces wsparcia młodych przedsiębiorców na uczelni? Czy uczelnia pomaga w nawiązywaniu kontaktów, znajdowaniu wspólników czy mentorów, którzy mogą wesprzeć go na starcie?
Zdecydowanie tak. Zawsze zaczynamy od spotkania mentorskiego, gdzie rozmawiamy o pomyśle biznesowym, trochę go challengujemy, analizujemy problem lub potrzebę, którą zaspokajać ma ten projekt, analizujemy marketingową personę, konkurencję, propozycję wartości i na tej podstawie zastanawiamy się co dalej. Może być tak, że będziemy w stanie oferować pomoc kompleksowo, na przykład przez polecenie różnych programów inkubacji czy akceleracji startupów, polecenie inwestorów, połączenie z potencjalnymi wspólnikami, powiedzmy osobami z wysokimi kompetencjami IT, które mogą dużo wnieść do projektu. Może być też jednak i tak, że akurat w danym obszarze nie mamy jak pomóc, ale od razu o tym informujemy.
Jakie inicjatywy dla młodych przedsiębiorców są obecnie realizowane na Uczelni Łazarskiego?
W tym momencie trwa realizacja programu Mentoring with Ventures, podczas którego uczestnicy i uczestniczki otrzymują iteracyjny feedback ze strony inwestorów venture capital związany z poprawą ich pomysłów biznesowych (dotyczących wartości, modeli finansowych, wyceną biznesu). Za miesiąc ruszamy też z projektem skierowanym do licealistów Eco Startup Challange, a za dwa miesiące z drugim wspomnianym wyżej - Łazarski Bootcamp. Jeśli więc ktoś ma po prostu pomysł na biznes, naprawdę warto się zgłosić, aby dowiedzieć się co dalej zrobić i móc działać na podstawie gotowego planu, a także poznać osoby, które w przyszłości, mogą otworzyć wiele drzwi w dorosłym świecie. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Gdybyś miał dać studentom jedną radę, coś, co sam chciałbyś usłyszeć na początku swojej drogi, co by to było?
Balans między postawą bycia lokomotywą a hamulcowym. Niereagowanie emocjami. Czasem warto zrobić dwa kroki w tył, aby potem skoczyć trzy do przodu.