Prof. dr hab. Błażej Kuźniacki wygłosił referat o podatku u źródła na konferencji SGH

Prof. dr hab. Błażej Kuźniacki z Uczelni Łazarskiego wziął udział w konferencji naukowej „Dylematy i wyzwania w zakresie podatku u źródła w kontekście konkurencyjności Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej”, która odbyła się 11 grudnia 2024 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
prawo podatek debata

Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów prawa podatkowego, praktyków oraz przedstawicieli środowisk akademickich, którzy wspólnie omawiali problemy interpretacyjne związane z podatkiem u źródła (WHT).

Błędy w interpretacji podatku u źródła – wyzwanie dla polskich firm

Prof. dr hab. Błażej Kuźniacki wygłosił referat pt. „7 błędów głównych w wykładni NSA w sprawach o beneficial owner – przyczyny i skutki”. W swoim wystąpieniu szczegółowo przeanalizował najczęściej popełniane błędy interpretacyjne przez polskie sądy administracyjne oraz ich skutki dla polskich firm i zagranicznych inwestorów.

Polskie sądy ignorują prawo międzynarodowe Takie właśnie podejście wynika z przepisów prawa międzynarodowego, w tym z przepisów unijnych i międzynarodowych umów podatkowych. Nader często polskie sądy administracyjne, rozpatrujące sprawy WHT, nie respektują tych reguł i koncentrują się na zawężonej polskiej definicji beneficjenta rzeczywistego. – podkreślił prof. Kuźniacki.

Konferencja o WHT – znaczenie dla rozwoju inwestycji w Polsce

Podczas konferencji eksperci zwrócili również uwagę na trudności związane z udowodnieniem statusu tzw. beneficial owner (rzeczywistego właściciela) w międzynarodowych transakcjach, co często prowadzi do odmowy zastosowania preferencji podatkowych i osłabia konkurencyjność Polski jako miejsca inwestycji. Przytoczono przykłady rozwiązań stosowanych w Niemczech, gdzie podejście organów skarbowych jest bardziej elastyczne i efektywne.

Uczelnia Łazarskiego aktywnie uczestniczy w kluczowych debatach naukowych i wspiera działania na rzecz usprawnienia systemu podatkowego w Polsce.