Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

Jak wynika z raportu „Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 r.”, przygotowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, choroba Parkinsona tylko w Polsce dotyka ok. 80 tys. pacjentów. Przewlekły, długotrwały i utrudniający codzienne życie charakter choroby sprawia, że jej koszty są wysokie zarówno dla systemu jak i samych pacjentów.
shutterstock 615839501

Pacjenci z chorobą Parkinsona wymagają jak najszybszego zdiagnozowania i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, które powinno być dostosowane do zaawansowania i przebiegu choroby. <strong>Usprawnienie ścieżki pacjenta wymaga stworzenia dwupoziomowej sieci specjalistycznych ośrodków opieki, współpracujących ze sobą w celu skutecznego i efektywnego zapewnienia potrzeb pacjentów z chorobą Parkinsona. Jak wskazano w raporcie przygotowanym przez ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, </strong>Centra Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Choroby Parkinsona pełniłyby rolę regionalnego centrum kompetencji, zapewniającego pacjentom z chorobą Parkinsona dostęp do kompleksowej opieki specjalistycznej choroby Parkinsona (KOS ChP).
Opieka nad pacjentem z chorobą Parkinsona wymaga zaangażowania wielu profesjonalistów medycznych, w zależności od jej etapu. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa lekarz neurolog koordynujący proces leczenia. Istotne pozostaje również wsparcie innych specjalistów, których udział w procesie leczenia jest niezbędny, aby uzyskać najlepsze efekty terapeutyczne. W skład zespołu zaangażowanego w kompleksową opiekę nad pacjentem z chorobą Parkinsona powinno wchodzić wielu specjalistów i innych pracowników ochrony zdrowia.
Zagwarantowanie dostępności do interdyscyplinarnego zespołu wymaga zmiany modelu finansowania opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona. Rekomenduje się wprowadzenie mechanizmu zryczałtowanej stawki rocznej, w celu zapewnienia kompleksowego leczenia pacjenta zakwalifikowanego do leczenia w ramach KOS ChP. Stawka powinna być powiązana z efektami leczenia. Świadczenia zabiegowe i leczenie w ramach programów lekowych powinny być oddzielnie finansowane na dotychczasowych zasadach.
W trosce o stałą poprawę jakości opieki nad pacjentami z chorobą Parkinsona rekomenduje się wdrożenie mechanizmów ewaluacji i monitorowania jakości opieki w oparciu o dane gromadzone w Krajowym Rejestrze Chorych na Chorobę Parkinsona (prowadzonym przez PTN), zarówno na poziomie pojedynczych placówek włączonych w sieć ośrodków leczenia, jak i całego systemu.<link typo3/#_ftn1>[1]</link>
Przygotowany przez ekspertów IZWOZ raport <strong>„Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 r.”</strong> dostępny jest na stronie www.izwoz.lazarski.pl
<hr />
<link typo3/#_ftnref1>[1]</link> https://izwoz.lazarski.pl/fileadmin/user_upload/user_upload/Raport_neur…

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration