Światowy Dzień Udaru Mózgu 2022. Najważniejszy jest czas!

29 października obchodzimy Światowy Dzień Udarów Mózgu. Udar mózgu jest jednym z kluczowych problemów zdrowotnych XXI wieku. Statystyki są bezlitosne. Na świecie co 6 sekund umiera osoba z powodu udaru mózgu. W Polsce 80 000 osób każdego roku cierpi z jego powodu. Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i niepewny chód? To pierwsze objawy. Warto je znać, aby jak najszybciej wezwać pomoc medyczną[1].
Swiatowy dzien udaru mozgu grafika   kopia

Udar mózgu to trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niesprawności wśród Polaków po 40 roku życia. Do powstania udaru przyczyniają się choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka jest też cukrzyca, otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów[2].
Wiek jest najistotniejszym niemodyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób naczyniowych mózgu. Po ukończeniu 55 r.ż. ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się dwukrotnie w każdej kolejnej dekadzie życia. Starzenie się społeczeństwa i prognozowany w związku z tym wzrost częstości występowania udaru jest wysoki. Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego ogólny nowy wzrost zachorowań w Polsce wzrośnie do 96 600 chorych w ciągu roku[3].
Udar jest nie tylko problemem medycznym i społecznym, ale również ekonomicznym ze względu na koszty leczenia, jak również niepełnosprawność zawodową, która często dotyczy chorych po udarze – 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30% pomocy w niektórych zwykłych codziennych czynnościach[4].
Dlatego właśnie ważna jest świadomość tego, w jaki sposób objawia się udar mózgu i że należy błyskawicznie wezwać pomoc medyczną, gdy dostrzeżemy u kogoś niepokojące sygnały. Tutaj liczy się czas, bo im szybciej od wystąpienia pierwszych symptomów udaru zostanie podjęte leczenie, tym jego skuteczność jest większa, a przez to zwiększają się szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji choroby.
<strong>Pierwsze objawy jakie powinny zaniepokoić, to m.in.:</strong><br /> - paraliż lub drętwienie kończyn po jednej stronie ciała,<br /> - opadanie kącika ust, <br /> - niewyraźna mowa,<br /> - zaburzenie widzenia, <br /> - utrata koordynacji ruchowej,<br /> - nagły i bardzo silny ból głowy,<br /> - utrata przytomności[5].
<hr />
[1] https://www.szpital.swidnica.pl/29-pazdziernika-swiatowy-dzien-udaru-mo…
[2] https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-udaru-mozgu
[3] Raport Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego: https://izwoz.lazarski.pl/projekty-badawcze/stan-polskiej-neurologii-i-…
[4] https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-udaru-mozgu
[5] https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/niespodziewany-udar

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration