Zaskarżenie postanowienia sądu drugiej instancji o odrzuceniu zażalenia – procesowa łamigłówka w Sądzie Najwyższym

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z 2019 r. w znacznym stopniu zmieniła kształt polskiego procesu cywilnego. W toku stosowaniu nowego prawa praktyka dostrzega coraz więcej wątpliwości dotyczących wykładni poszczególnych przepisów. W tym przypadku, pytanie dotyczy zagadnienia zaskarżalności postanowienia sądu II instancji o odrzuceniu zażalenia. Problem stał się na tyle powszechny, w szczególności w ramach postępowania upadłościowego, że do Sądu Najwyższego wpłynęło pytanie prawne – odpowiedź powinna ujednolicić orzecznictwo.
IMG 4157

W toku postępowania upadłościowego prowadzonego przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie (XVIII Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych) złożone zostały wnioski o powołanie wskazanych wierzycieli do rady wierzycieli. Sędzia-komisarz, orzekając jako sąd I instancji, wnioski oddalił. Orzeczenie sędziego-komisarza zaskarżył zażaleniem jeden z wierzycieli. Sąd upadłościowy działający jako sąd II instancji stwierdził jego niedopuszczalność i w związku z tym zażalenie odrzucił. Pouczył ponadto o możliwości wniesienie zażalenia do innego składu sądu wydającego orzeczenie (tzw. zażalenie poziome).

Inny skład sądu II instancji powziął jednak wątpliwość i wystąpił do Sądu Najwyższego z następującymi zagadnieniem prawnym:
<em><strong>„Czy na postanowienie sądu upadłościowego – sądu II instancji o odrzuceniu zażalenia na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje środek zaskarżenia?”</strong></em>

Wątpliwości zrodziły się po zmianach wprowadzonych dużą nowelizacją k.p.c. z 2019 r. Wcześniej to w kompetencji sądu I instancji leżała kontrola dopuszczalności środków odwoławczych (nieobowiązujący już art. 370 k.p.c.). Jeżeli ten wydał postanowienie o odrzuceniu środka odwoławczego, to ustawa umożliwiała zaskarżenia rzeczonego postanowienia i poddania go kontroli instancyjnej.

Obecnie, w zakresie zażaleń, zasadą jest brak kompetencji sądu I instancji do oceny dopuszczalności wniesienia tego środka zaskarżenia – sąd ten (tu: sędzia-komisarz) ma przede wszystkim niezwłocznie przekazać zażalenie razem z aktami sprawy właściwemu sądowi drugiej instancji. Wyjątek z art. 395 § 2 k.p.c. daje sądowi I instancji kompetencje do uchylenia zaskarżonego orzeczenia wyłącznie wtedy, gdy zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione. Zaskarżenie postanowienia o odrzuceniu zażalenia nie musi zaliczać się do powyższego wyjątku. Ocenę dopuszczalności zażalenia będzie zatem co do zasady przeprowadzał sąd II instancji. Jeżeli dojdzie do wniosku, że zażalenie jest niedopuszczalne, a następnie je odrzuci, rodzi się pytanie o dopuszczalność zaskarżenia takiego postanowienia.

Z jednej strony, w art. 394<sup>2</sup> k.p.c. zawierającym zamknięty katalog orzeczeń sądu II instancji, które podlegają zaskarżeniu, nie zawarto postanowienia o odrzuceniu zażalenia. Z drugiej strony, skoro analogiczne postanowienie o odrzuceniu apelacji podlega zaskarżeniu, to w myśl ogólnej zasady odpowiedniego stosowania do postępowania zainicjowanego wniesieniem zażalenia przepisów regulujących postępowanie apelacyjne, uzasadnione byłoby uznanie dopuszczalności zaskarżenia postanowienia o odrzuceniu zażalenia. Dopuszczalność zażalenia w takim wypadku realizowałaby konstytucyjną zasadę prawa do sądu. Trzecim modelem wykładni pozostaje również przyjęcie, że pomimo braku wyraźnej podstawy, kompetencję do odrzucenia zażalenia w przypadku jego niedopuszczalności posiada sąd I instancji, <em>ergo</em> rozpatrzenie środka zaskarżenia na postanowienie o odrzuceniu zażalenia pozostawałoby w kompetencji sądu I instancji. Ten ostatni pogląd jest o tyle kontrowersyjny na gruncie przepisów prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego, że w przypadku orzeczeń sędziego-komisarza działającego jako sąd I instancji brak przepisów regulujących inny skład sądu pierwszej instancji (czytaj „równorzędnego/innego” sędziego-komisarza).

Zagadnienie prawne zostało zarejestrowane (wraz z zagadnieniem towarzyszącym, dotyczącym składu sądu wydającego postanowienie o odrzuceniu zażalenia), pod sygnaturą <strong><link http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne.aspx?ItemSID=1538-… CZP 44/21</link></strong>. Warto śledzić sprawę – rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego będzie miało istotne znaczenie dla praktyki. Zawsze tam, gdzie rodzi się pytanie o zaskarżalność, ważą się losy tych, którzy w przyszłości będą próbowali zaskarżyć orzeczenie w analogicznej sytuacji procesowej.
<p class="text-right"><em>- opracowali: Bartosz Sierakowski, Wojciech Pustelnik&nbsp;</em></p>

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration