Co oni robią w bibliotece tego lata?

Nasi użytkownicy z pewnością zauważyli, że harmonogram Biblioteki latem 2017 r. ogranicza dni i godziny otwarcia w porównaniu z ubiegłymi latami. I równocześnie książki piętrzą się nam na stołach w Czytelni. To wszystko może stanowić niemiłą zagadkę, zwłaszcza dla tych, którzy nie przeczytali naszych nowych komunikatów na afiszach.
Zbiory naszej Biblioteki w wolnym dostępie zostały podzielone na 24 dziedziny wiedzy. Każdy opis w katalogu zawiera informację o dziedzinie, do której książka została zaliczona. A jak książki są ułożone w obrębie dziedzin? Ależ tak – zgodnie z alfabetyczną listą autorów, lub też (w przypadku prac zbiorowych) – tytułów książek.  I tu niekiedy zaczynał się problem – wiele książek stało z naklejkami z tytułem kodeks czy ustawa lub pod nazwiskami płodnych autorów, i trzeba było uważnie przejrzeć większość z nich, żeby trafić na oczekiwany egzemplarz.
Zazwyczaj w obrębie wolnego dostępu do zbiorów drukowanych stosuje się jakąś klasyfikację. Klasyfikacja to system, w którym główne kategorie (jak NAUKI SPOŁECZNE) otrzymują rozgałęzienia, aby bardziej szczegółowo opisać zawartość książki. Na przykład w Klasyfikacji Biblioteki Kongresu NAUKI SPOŁECZNE  są oznaczone jako H (dobór litery do niczego nie nawiązuje), zagadnienia RODZINY, MAŁŻEŃSTWA I KOBIET otrzymują litery HQ, a książka o FEMINIZMIE otrzyma zapewne zestawienie liter i cyfr: HQ1121. Nazwisko i imię autora książki są także kodowane, a ponadto dodaje się jeszcze cztery cyfry oznaczające (tym razem „dosłownie”) rok wydania. Cały ten symbol jest nazywany zwykle CALL NUMBER (sygnatura), ponieważ określa on miejsce książki w całym zbiorze i służy jako narzędzie wyszukiwania jego jednostek.
Tak jak większość północnoamerykańskich bibliotek naukowych, trzy wielkie książnice uczelniane w Polsce, a ostatnio biblioteki Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii i Uniwersytetu Nazarbajewa w Kazachstanie, Biblioteka Uczelni Łazarskiego także zdecydowała się na Klasyfikację Biblioteki Kongresu.  Dla naszych czytelników oznacza to, że kiedy powrócą do nas w październiku, znajdą każdą książkę na półce w Czytelni oznaczoną unikalnym symbolem na białej naklejce. Symbol poszukiwanej książki odnajdą w katalogu, a kiedy podejdą do właściwej półki, zobaczą, że obok książki stoją inne o podobnej tematyce. W ten sposób układ książek na półce dostarczy Ci informacji o dodatkowym piśmiennictwie – którego możesz potrzebować na bieżąco lub w przyszłości, a także zwróci Twoją uwagę na powiązania pomiędzy różnymi zagadnieniami w nauce.
Na początek wystawimy na półkach ok. 25 tys. książek (ze wszystkich 82 tys. egzemplarzy, które mamy w postaci drukowanej). Większości z nich nadaliśmy już symbole klasyfikacji, zaprojektowaliśmy także układ tych symboli na naklejkach. Teraz drukujemy trwałe naklejki w specjalnej drukarce i przyklejamy je na grzbietach książek. Do tych głównych czynności dochodzą jeszcze inne, pomocnicze, a na końcu operacji czeka nas sprawdzenia stanu całego księgozbioru, czyli tzw. skontrum. No i trzeba umyć półki. I to wszystko właśnie tego lata!

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration