PODSUMOWANIE PO DEBACIE O WOLNOŚCI SŁOWA W INTERNECIE

We wtorek 16 maja na Uczelni Łazarskiego odbyła się otwarta debata w języku angielskim o wolności słowa w Internecie i swobodzie wyrażania opinii w ogóle. Staraliśmy się odpowiedzieć na kilka pytań:
black microphone in conference room 1232 3128

Czy Internet jest oazą wolności i swobód, miejscem swobodnej wymiany poglądów i wyrażania opinii? Czy piractwo komputerowe to wolność czy złodziejstwo? Kto jest prawdziwym piratem, a kto łamie prawo nieświadomie? Czy ktoś kontroluje Internet i czy powinno się w ogóle kontrolować Internet? A jeśli tak, to kto jest odpowiednią osobą/instytucją do takiej kontroli? Czy taka kontrola to już cenzura? 
Zmierzyliśmy się z drażliwymi kwestiami absolutnej wolności słowa, przez niektórych odbieranej jako nietolerancja i brak taktu wobec odmiennych postaw społecznych, kulturowych oraz religijnych, oraz staraliśmy się ustalić różnice pomiędzy absolutną wolnością wypowiedzi, a zasadą niewyrządzania krzywdy. Zaznaczyliśmy potencjalne zagrożenie wywodzące się z nadmiernie liberalnego podejścia do kwestii wolności słowa, zaznaczając przypadki, w których powinniśmy wyrazić swój zdecydowany sprzeciw. W czasie blisko godzinnej debaty poruszyliśmy kilka zagadnień.
Debatowaliśmy o absolutnej wolności wypowiedzi pojmowanej jako podstawowa forma swobody obywatelskiej. Wskazaliśmy niebezpieczeństwa wypływające z odmiennego zrozumienia pojęcia swobody wypowiedzi: prawo do krytyki i prawo do obrazy uczuć innych osób w kwestiach religijnych (przypadek Charlie Hebdo, Francja).
Postulowaliśmy brak tolerancji dla mowy nienawiści, krzywdzącej dla tych z którymi się nie zgadzamy (przypadek kościoła Baptystów z Westboro, USA).
Zmierzyliśmy się z zagadnieniem cenzury wypowiedzi oraz opresyjną polityką rządową wobec wolności wypowiedzi w niektórych krajach (próby reżimowego zarządzania Internetem w Turcji i Rosji).
Pomimo kontrowersyjności potrzeby obrony niektórych praw autorskich w Internecie i praw autorskich w ogóle (przypadki organizacji ZAiKS, RIAA, etc.) poparliśmy dość jednomyślnie brak przyzwolenia dla nielegalnego pobierania treści multimedialnych ze szkodą dla artystów/twórców.
Rozważaliśmy kwestie alternatywy dla istniejącego porządku prawnego (anarchia i prawo silniejszego), potrzebę politycznej poprawności w drażliwych kwestiach społecznych (uchodźcy, orientacja seksualna, polityka), oraz anonimowości w Internecie (retorsyjne działania internetowych aktywistów z grupy Anonymous).
Debata wykazała potrzebę zachowania rozsądku wobec ekstremalnych form wypowiedzi, potrzeby cywilizowanego sposobu wyrażania odmienności poglądów i wzajemnego szacunku. Uznaliśmy wolność wypowiedzi jako równoznaczną z odpowiedzialnością za głoszone poglądy. Podtrzymaliśmy potrzebę utrzymania Internetu wolnego od manipulacji i cenzury rządów lub organizacji. Niektóre zagadnienia nie zostały poruszone ze względu na nadmierny potencjał niezrozumienia i błędnej interpretacji (konflikty religijne). Pozostawiamy je na oddzielną debatę specjalnie poświęconą tym zagadnieniom.
P.S.: Wszystkie tematy i materiały prezentowane podczas debaty będą dostępne na zajęciach językowych prowadzonych przez lektorów w Uczelni Łazarskiego. Jest to okazja dla tych, którzy nie mogli z jakiegoś powodu uczestniczyć w debacie, aby w mniejszym gronie wyrazić swoje zdanie. Zapytaj swojego lektora!

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration