Ogólnopolskie eliminacje konkursu Jessup w Łazarskim

Jessup to największy oraz najstarszy konkurs typu "moot court", który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Skierowany jest do studentów prawa i polega na symulacji rozprawy sądowej przed MTS.
Ogólnopolskie eliminacje konkursu Jessup w Łazarskim

Uczelnia Łazarskiego jest gospodarzem rundy krajowej międzynarodowego konkursu "The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition", który odbędzie się w dniach 10-11 lutego 2015 r.
W dwudniowych eliminacjach wezmą udział cztery drużyny uniwersyteckie. Zwycięzcy będą na początku kwietnia reprezentować Polskę w rundzie międzynarodowej w Waszyngtonie, w której zmierzą się zespoły z ponad 50 państw.
"The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition"to największy oraz najstarszy konkurs typu "moot court", który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Skierowany jest do studentów prawa i polega na symulacji rozprawy sądowej przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W tym roku tematem przewodnim konkursu będzie aneksja państwa.
- Uczelnia Łazarskiego już po raz drugi jest współorganizatorem Jessupu w Polsce. Zmagania drużyn akademickich zostaną ocenione przez dwudziestu siedmiu sędziów, wśród których są profesorowie i przedstawiciele praktyki z całej Polski - mówi dr Magdalena Głogowska, koordynator konkursu na szczeblu krajowym, wykładowca Uczelni Łazarskiego. 
- Jessup jest świetną inicjatywą. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy po raz kolejny gościć na naszej Uczelni uczestników, a tym samym wspierać ich w przygotowaniach do 56. edycji międzynarodowego konkursu - zaznacza dr Magdalena Głogowska.
Wiedza i praktyczne umiejętności
W konkursie studenci wcielają się w rolę pełnomocników dwóch fikcyjnych państw, prowadzących proces przed Międzynarodowym Trybunałem. Drużyny występują w charakterze obu stron postępowania, zarówno pozwanego, jak i powoda. Przygotowują pisma procesowe, a następnie prezentują swoje argumenty podczas symulacji rozpraw sądowych.
- Przygotowanie wymaga od uczestników bardzo dużego nakładu pracy. Wykorzystania nie tylko aktów prawnych, ale także bogatego orzecznictwa z narodowych trybunałów oraz specjalistycznej literatury - tłumaczy dr Magdalena Głogowska. - W Jessupie studenci zdobywają szerokie doświadczenie, które z pewnością będzie miało wpływ na rozwój ich kariery i może pomóc im zostać w przyszłości międzynarodowymi prawnikami - podkreśla.
Szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia
Jessup to niepowtarzalna okazja dla każdego z uczestników, by już w czasie studiów spróbować swoich sił w roli pełnomocnika w sporze. Młodzi prawnicy muszą wykazać się doskonałą znajomością prawa międzynarodowego, umiejętnością obrony przedstawionych argumentów przed sądem, a także perfekcyjną znajomością języka angielskiego.
- Udział w konkursie wymaga gruntownej znajomości zagadnień merytorycznych związanych ze sporem, jak również opanowania umiejętności prezentowania swojego stanowiska oraz poznania zasad występowania przed sądem. Dzięki temu studenci uczestniczący w konkursie mogą zdobyć nie tylko wiedzę w zakresie prawa międzynarodowego, lecz także pierwsze, cenne doświadczenia na sali sądowej - mówi mec. Paweł Pietkiewicz, partner zarządzający White & Case w Warszawie i kierujący praktyką rozwiązywania sporów.
Mecenas Paweł Pietkiewicz zauważa, że konkurs umożliwia również studentom poznanie specyfiki pracy w zespole, trudności koordynowania pracy wielu osób oraz ciężaru odpowiedzialności za wynik całej drużyny. - Udział w konkursie pozwala na kontakt z uczestnikami i sędziami z całego świata oraz wymianę doświadczeń i poglądów, nie tylko w zakresie problemu konkursowego. "Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition" stanowi znakomity wstęp do kariery zawodowej dla każdego młodego prawnika - podsumowuje wydarzenie partner zarządzający White & Case.
Sponsorami polskiej edycji konkursu są kancelarie&nbsp;<link http://www.whitecase.com/ _blank>White &amp; Case</link>,&nbsp;<link http://www.cliffordchance.com/home.html _blank>Clifford Chance</link>&nbsp;oraz&nbsp;<link http://www.wolterskluwer.pl/ _blank>Wolters Kluwer</link>.&nbsp;
Patronat medialny nad konkursem sprawują&nbsp;<link http://www.gazetaprawna.pl/ _blank>Dziennik Gazeta Prawna</link>,&nbsp;<link http://www.prawnik.pl/ _blank>Prawnik.pl</link>,&nbsp;<link http://podajdalej.info.pl/ _blank>PODAJ DALEJ</link>&nbsp;i&nbsp;<link http://radiokampus.waw.pl/ _blank>Radio Kampus</link>.
Więcej informacji:
dr Magdalena Głogowska, koordynator konkursu na szczeblu krajowym, wykładowca Uczelni Łazarskiego, tel. 695 657 505, e-mail:&nbsp;<link magdalena.glogowska@lazarski.pl>magdalena.glogowska@lazarski.pl</link>

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration