Niemcy i Polska w wielobiegunowym ładzie międzynarodowym. Strategiczna wizja i potencjalne sojusze - relacja po konferencji.

17 maja 2016 r. na Uczelnia Łazarskiego odbyła się zainicjowana przez Centrum Naukowego Instytutu Studiów Politycznych PAN i Uczelni Łazarskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie konferencja "Niemcy i Polska w wielobiegunowym ładzie międzynarodowym. Strategiczna wizja i potencjalne sojusze".
konferencja niemiecko polska

<p>Spotkanie otworzył Pan Prof. zw. dr hab. Józef M. Fiszer - Kierownik Katedry MSP Uczelni Łazarskiego&nbsp; oraz Prof. dr hab. Grzegorz Motyka - Dyrektor ISP PAN.</p><p>Konferencja była świetną okazją do podsumowania stosunków bilateralnych w najnowszej historii. Kluczowym elementem konferencji był udział naukowców z Niemiec i z Polski, dzięki czemu można było rozpatrzyć poruszane problemy zarówno z niemieckiego jak i polskiego punktu widzenia.</p><p>Dynamika relacji polsko-niemieckich nieustannie skłania nas do podejmowania nowych wyzwań badawczych i poszerzania dyskusji związanej z pokojowym współdziałaniem obu tych państw. Jak wiemy, stosunki Republiki Federalnej Niemiec i Polski nigdy nie należały do łatwych, co potwierdzają liczne fakty historyczne. Jako sąsiedzi, państwa te są zmuszone zarówno do współpracy, jak i do rywalizacji. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia wskutek trwającego konfliktu ukraińskiego, wewnętrznych problemów UE, problemu z imigrantami z Bliskiego Wschodu i Afryki i wielu innych. Ostatnie lata i miesiące przyniosły szeroki materiał do analizy historycznej, politologicznej, społecznej czy prawnej.</p><p>Z ramienia uczelni przemawiali - Prof. zw. dr hab. Józef M. Fiszer na temat &quot;Niemcy i Polska w procesie budowy nowego ładu międzynarodowego - konflikty i współpraca oraz Dr Martin Dahl &quot;Rola i znaczenie Niemiec na arenie międzynarodowej w XXI wieku&quot;.&nbsp;</p>