Zapraszamy do Biblioteki Uczelni Łazarskiego - miejsca przyjaznego wszystkim czytelnikom, w tym z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami!

Wykaz sprzętu i udogodnień:
Udogodnienia architektoniczne:
Nowoczesne windy;
Biblioteka znajduje się na 1 piętrze w Sektorze F na Uczelni Łazarskiego. Możesz do niej dotrzeć, korzystając z trzech przestronnych wind, które zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i dostępności użytkowników. Wyposażono je w systemy opóźnienia czasowego ruchu drzwi, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie, a także w zaawansowane czujniki ruchu zapewniające bezpieczeństwo. Przyciski w windach są duże i czytelne, oznakowane alfabetem Braille'a, co pozwala na wygodne korzystanie osobom z niepełnosprawnościami wzrokowymi.


Szerokie oraz bezprogowe wejście do Biblioteki;
Po prawej stronie przy drzwiach znajduje się przycisk przywołujący pracownika, który otworzy drzwi i w razie potrzeby zapewni inną niezbędną pomoc.

Stanowisko z pętlą indukcyjną;
Stanowisko z pętlą indukcyjną, która służy do przesyłania głosu osoby obsługującej bezpośrednio do aparatu słuchowego słabosłyszącego użytkownika. Sprzęt ten ułatwia zrozumienie mowy.

Stanowisko obsługi z obniżonym blatem;
Stanowisko obsługi z obniżonym blatem umożliwia wygodną komunikację z osobami z niepełnosprawnością poruszającymi się na wózkach.

Kabiny cichej pracy;
Kabiny cichej pracy są przeznaczone dla osób potrzebujących wycieszenia i skupienia (3 szt. dźwiękoszczelne, 3 szt. otwarte).
Stanowiska z regulacją wysokości blatu;
Dwa stanowiska z automatyczną, sterowaną elektrycznie regulacją wysokości blatu roboczego, umożliwiającą naukę i pracę osobom z niepełnosprawnością na wózkach różnych typów, a także osobom preferującym pracę na stojąco.
Wrzutnia Biblioteczna;
Wrzutnia Biblioteczna przeznaczona do bezkontaktowego oddawania książek, która znajduje się przy wejściu do budynku przed sektorem F, na poziomie 0.
Dostosowane toalety.
Obok Biblioteki znajdują się toalety z udogodnieniami dla osób poruszających się na wózkach.


Wyposażenie i sprzęt techniczny:
Komputery;
Komputery HP All-in-One AMD Ryzen 5 4500U z ekranem dotykowym i kartą graficzną Radeon: 2 szt. Monitory dotykowe oferują intuicyjną obsługę programów, eliminując potrzebę korzystania z myszki. To rozwiązanie doskonale wspiera osoby z niepełnosprawnością kończyn górnych, umożliwiając im łatwiejsze i bardziej komfortowe korzystanie z komputera za pomocą dotyku. Oprócz tego, komputery mają wgrany program NVDA (darmowy czytnik ekranu dla systemu Windows, stworzony z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących).

Myszki komputerowe;
Powiększone myszki komputerowe BigTrack: 2 szt. Zaprojektowany specjalnie dla osób z niepełnosprawnością trackball posiada wiele funkcji, które czynią jego użytecznym narzędziem dla osób, które nie mogą obsługiwać zwykłej myszki.
Klawiatury;
Klawiatury ZoomText: 2 szt. Dwie klawiatury z powiększonymi klawiszami i kontrastowymi napisami (1 szt. z czarnymi napisami na żółtych klawiszach oraz 1 szt. z białymi napisami na czarnych klawiszach).

Powiększalnik stacjonarny;
ClearView+ Speech w wersji HD (producent: Optelec BV): 1 szt. Powiększalnik stacjonarny z wbudowanym systemem OCR rozpoznającym tekst i z funkcją mowy.
Laptopy;
Laptopy Lenovo V155-15API z wgranym oprogramowaniem Dolphin SuperNova, które powiększa obraz na ekranie monitora i udźwiękawia komputer: 2 szt.
Słuchawki;
Słuchawki studyjne przewodowe nauszne Kruger&Matz: 5 szt.
Pętla indukcyjna;
Wzmacniacz pętli indukcyjnej Univox CLS-1 z mikrofonem.

Czytak Plus;
Urządzenie, które odtwarza muzykę, książki i słuchowiska zapisane w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka, a dzięki syntezatorowi mowy Ivona odczytuje również pliki tekstowe.

Czytniki e-booków;
Czytniki e-booków z wgranym zestawem książek elektronicznych dla osób ze słabym wzrokiem. PocketBook TouchLux 3: 7 szt.PocketBook TouchLux 4: 3 szt.
Lupy elektroniczne;
Lupy elektroniczne, powiększające tekst: Candy 5 HD: 2 szt. Zoomax Luna 6: 2 szt.
Ramki do podpisu;
Ramki do złożenia podpisu i rozpoznawania nominałów banknotów dla osób niewidomych i słabowidzących, 2 szt.

Podnóżki;
Podnóżki z regulowanym podparciem stóp dla osób z problemami krążeniowymi oraz z problemami z kręgosłupem: 7 szt.
Drabinki biblioteczne.
Specjalne wytrzymałe dwustopniowe drabinki biblioteczne umożliwiające wygodne i bezpieczne sięganie po książki zlokalizowane na wyższych półkach: 3 szt.
Pozostałe udogodnienia:
Do Biblioteki można swobodnie wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem;
Zapewniamy możliwość korzystania z zasobów Akademickiej Biblioteki Cyfrowej opracowanych w specjalnych formatach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
Oferujemy m.in. zdalny dostęp do prawniczych, ekonomicznych oraz medycznych baz danych zawierających artykuły naukowe oraz książki pełnotekstowe w języku polskim i angielskim;
Mamy możliwość zamówienia audiobooków i filmów DVD z napisami rozszerzonymi ze zbiorów Biblioteki Mokotowskiej.

Zapraszamy na stronę Centrum Wsparcia i Rozwoju Dostępności Uczelni Łazarskiego.