Podczas wydarzenia poddano szczegółowej analizie przemiany społeczne spowodowane przez rozwój sztucznej inteligencji. Podjęta została próba przewidzenia roli, jaką AI odegra w nowoczesnej organizacji państwowej, a także w badaniach i nauce. Optymalizowany przez sztuczną inteligencję styl życia - z jednej strony niesie za sobą nieoceniony potencjał do wykorzystania w rozwiązywaniu wielu złożonych problemów, z jakimi obecnie zmaga się jednostka i społeczeństwo, z drugiej jednak - bez wątpienia wymaga uwagi w zakresie etyki, odpowiedzialności i kontroli.
Konferencja zgromadziła naukowców z kilku znamienitych ośrodków naukowych. Gośćmi byli prawnicy, etycy i socjologowie
<ul> <li class=""><strong><span>prof. Michelle Indellicato</span></strong>, <strong>Doktor Honoris Causa Uczelni Łazarskiego wraz z </strong>prof. <strong>Sebastiano Tafaro</strong> i <strong>Laurą Tafaro</strong>, oraz dr <strong>Marianną Centrone</strong> - Uniwersytet Aldo Moro Bari </li> <li class="">ks. dr hab. <strong>Krzysztof Orzeszyna, </strong> profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego </li> <li class="">prof. dr hab. <strong>Bronisław Sitek</strong>, Sekretarz Rady Doskonałości Naukowej, dr hab. <strong>Sławomir Kursa</strong> - Uniwersytet SWPS</li> <li class="">dr <strong>Piotr Wojnicz</strong> - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski</li> <li class="">prof. <strong>Marius Krienke</strong> - Uniwersytet Lugano</li> <li class=""><strong><span>Nicola Cacucci</span></strong>, Wydawnictwo Cacucci</li> </ul>
Prowadzenie spotkania i moderację dyskusji objął <strong>ks. prof. Florian Lempa</strong> , który od ponad 25 lat jest związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
Podczas wydarzenia, Rektor prof. dr hab. Maciej Rogalski wręczył prof. Stefano Tafaro Złoty Medal <strong>„Zasłużony dla Nauki Polskiej <em>Sapientia et Veritas</em>”</strong> – <link https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_odznaczenia_resortowe - - "Polskie odznaczenia resortowe"> odznaczenie resortowe</link>, nadawane przez <link https://pl.wikipedia.org/wiki/Ministerstwo_Edukacji_i_Nauki - - "Ministerstwo Edukacji i Nauki">Ministra Edukacji i Nauki</link> za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.
Sebastiano Tafaro, prof. zwyczajny, działając od blisko 25 lat na rzecz rozwoju nauki jako takiej, w tym nauki polskiej, w swych dokonaniach odznaczył się konsekwentną współpracą naukowo-badawczą z Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Szczecińskim, Uniwersytetem Warszawskim oraz naszą uczelnią. Prof. Tafaro to wyjątkowo sprawny organizacyjnie inicjator i współorganizator kilkudziesięciu konferencji międzynarodowych promujących nauki prawne i polską myśl prawniczą we Włoszech, jak również włoskie osiągnięcia naukowe i stan włoskich badań prawniczych w Polsce. Poświęcił się pracy na rzecz międzynarodowego rozwoju współpracy naukowo-badawczej. Autor licznych publikacji w periodykach naukowych, włoskich i polskich, stanowiących wkład w rozwój nauki polskiej i rozwój młodej kadry naukowej w Polsce, konsekwentnie działa na rzecz wymiany poglądów, wiedzy, a także rozwoju badań z obszaru nauk prawnych i prawno - etycznych.
Międzynarodowa Konferencja: Homo – Tribus – Familia – Civitas – Stato. Societetas delle AI?
