Administrowanie Ruchem Lotniczym
specjalność na kierunku Administracja
Specjalizacja Administrowanie Ruchem Lotniczym na kierunku Administracja to unikatowy program studiów licencjackich na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego. Program jest ukierunkowany na specjalizację w dynamicznie rozwijającym się sektorze lotniczym.
Studia nakierowane są na przygotowanie do pracy w branży lotniczej, zarówno w sektorze publicznym, jak i w sektorze prywatnym. Program studiów kładzie nacisk na praktyczne zrozumienie mechanizmów i ram rynku lotniczego, ze szczególnym uwzględnieniem zachodzącej transformacji „cyfrowej” i „zielonej” rynku europejskiego oraz polskiego.
Leave us an email. we will contact you
- studia niestacjonarne

Opis specjalności
Specjalność Administrowanie Ruchem Lotniczym ma zapewnić pogląd na system transportu lotniczego jako pewną całość:
- linie lotnicze
- lotniska
- służby ruchu lotniczego
- nadzór lotniczy
- organizacje europejskie i międzynarodowe
W pierwszej kolejności nauczysz się podstaw nowoczesnej administracji publicznej.
Równolegle będziesz poznawać system transportu lotniczego, jego prawne, administracyjne i ekonomiczne aspekty.
Dla kogo są to studia?
Jeśli:
- Pracujesz lub chcesz pracować w dynamicznie rozwijającej się branży lotniczej?
- Interesujesz się tym, jak regulacje prawne, uwarunkowania ekonomiczne, a także szeroko pojęta administracja wpływają na funkcjonowanie rynku lotniczego?
- Chcesz zdobywać wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną, na zajęciach specjalizacyjnych prowadzonych przez doświadczonych pracowników branży lotniczej?
To te studia są dla Ciebie!
Program nauczania
Studia trwają 3 lata (6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata administracji.
Program obejmuje naukę przedmiotów podstawowych dla kierunku administracja, takich jak system organów państwowych, prawo i postępowanie administracyjne, prawo finansowe, prawo pracy, prawo UE, czy podstawy prawa międzynarodowego oraz prawa karnego. Proponujemy także zajęcia z takich przedmiotów jak psychologia, socjologia w administracji czy rozwój i zastosowanie sztucznej inteligencji.
- Już na pierwszym roku prowadzimy przedmiot „system transportu lotniczego”.
- Na drugim roku proponujemy cztery, a na trzecim sześć przedmiotów specjalizacyjnych.
Każdy z nich jest unikatowy, prowadzony przez doświadczonych praktyków branży lotniczej lub dydaktyków specjalizujących się w tematyce prawa lotniczego.
Współpraca z IATA (International Air Transport Association) w zakresie organizowania szkoleń dla studentów kierunku.
Korzyści z wyboru studiów
- Unikatowa wiedza pozwalająca znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach lotniczych (przewoźnicy/linie lotnicze), podmiotach zarządzających portami lotniczymi, czy urzędach lotnictwa cywilnego na całym świecie.
- Dyplom licencjata administracji potwierdzający ukończenie jedynej dostępnej na polskim rynku uczelnianym specjalizacji Administrowanie Ruchem Lotniczym.
- Możliwość zajęć dodatkowych w Laboratorium Nawigacji Lotniczej (symulator lotu na MFS2020 oraz XPlane 11),
- Wsparcie - wykładowców, ekspertów i praktyków wychodzące poza obszar klasycznych form dydaktycznych, np. wizyty praktyków na zajęciach, organizacja wycieczek studyjnych, możliwości udziału w seminariach i konferencjach naukowych, w tym zagranicznych,
- Dostęp do udziału w aktywnych międzynarodowych badaniach naukowych w dyscyplinie nauk prawnych, nauk o polityce i administracji oraz nauk o zarządzaniu i jakości
- Każdy student ma też prawo do wzięcia udziału w programie wymiany Erasmus+.
- 1 miejsce w rankingu wydziałów prawa uczelni niepublicznych „Dziennika Gazety Prawnej” (po raz 16);
- 1 miejsce wśród uczelni niepublicznych w rankingu wydziałów prawa dziennika „Rzeczpospolita”;
- Najwyższa kategoria naukowa A+ w dyscyplinie nauki prawne (2022-2025).
Studenci uzyskają również personalizowane zaświadczenie określające zakres zrealizowanych przedmiotów specjalizacyjnych (lotniczych), na podstawie którego pracodawca może zaliczyć część szkoleń teoretycznych wymaganych na niektórych stanowiskach w branży lotniczej (np. dyżurny operacyjny portu lotniczego).
Kadra
dr hab. Piotr Kasprzyk
Kierownik "Zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie", wykładowca studiów podyplomowych "Prawo Lotnicze" oraz "MBA w Lotnictwie", Pełnomocnik Rektora ds. rozwoju kierunków lotniczych
dr Agnieszka Fortońska
prelegentka, autorka licznych publikacji, m.in. z zakresu prawa lotniczego, stypendystka PEPP – Programme in European Private Law for Postgraduates, pracownik Polskich Portów Lotniczych
dr Piotr Czech, MBA
ekspert i konsultant ds. zarządzania portami lotniczymi, bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego i przepisów dot. eksploatacji, certyfikacji lotnisk i żeglugi powietrznej, w latach 2021-2024 Dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie
Michał Witkowski
Aviation Safety Expert z prawie 30-letnim doświadczeniem, w latach 2017-2021 pełnił funkcje Wiceprezesa ULC ds. Standardów Lotniczych, w latach 2021 – 2024 Z-ca Dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie
Perspektywy zawodowe
Absolwenci specjalności Administrowanie Ruchem Lotniczym mogą starać się o zatrudnienie w firmach sektora lotniczego, takich jak:
- zarządzający portami lotniczymi i lotniskami,
- instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej,
- nadzór lotniczy,
- linie lotnicze,
- operatorzy lotniczy,
- agenci obsługi naziemnej,
- służby ochrony lotniska,
- firmy sektora lotnictwa ogólnego i biznesowego
Studenci będą mogli również zapisać się do studenckiego koła naukowego, ukierunkowanego na wykorzystanie dronów oraz korzystać z programu mentorskich konsultacji wyrównawczych (działania w ramach projektu pt. „Administrowanie przestrzenią powietrzną PRZYSZŁOŚCI – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości).
Partnerzy



Cennik i zniżki
(2 semestry)
2 x 4680 PLN
8 x 1170 PLN
(2 semestry)
2 x 5160 PLN
8 x 1290 PLN
(2 semestry)
2 x 5760 PLN
8 x 1440 PLN
Zasady rekrutacji
- Zarejestruj się online
Możesz rozpocząć swoje studia na naszej Uczelni w kilku prostych krokach- sprawdź zasady kwalifikacji,
- skompletuj wymagane dokumenty,
- wypełnij formularz rekrutacyjny.
- Dokonaj opłaty rekrutacyjnej i złóż wszystkie dokumenty
Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł * (dane do przelewu znajdują się na Koncie Kandydata po rejestracji online).
*Absolwenci studiów wyższych i podyplomowych Uczelni Łazarskiego są zwolnieni z opłaty rekrutacyjnej.
Opłata rekrutacyjna jest bezzwrotna. Jest zwracana w całości w przypadku nieuruchomienia kierunku studiów. - Dostarcz wymagane dokumenty do Biura Rekrutacji.
- Sprawdź czy jesteś na liście przyjętych studentów
Decyzję o przyjęciu na studia otrzymasz mailem oraz znajdziesz ją na swoim Koncie Kandydata. - Gratulacje - jesteś studentem!
Jesteś już studentem Łazarskiego? Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji, które ułatwią pierwsze tygodnie nauki - sprawdź nasz Niezbędnik studenta.
Proces kształcenia na specjalności Administrowanie Ruchem Lotniczym objęty jest wsparciem w ramach projektu pn. „Administrowanie przestrzenią powietrzną PRZYSZŁOŚCI – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości”. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Celów projektu jest dostosowanie procesu kształcenia na kierunku Administracja do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji zachodzącej w branży lotniczo-kosmicznej. Program studiów dla specjalności Administrowanie Ruchem Lotniczym, poprzez opracowanie rekomendacji do zmiany sylabusów, został zmodernizowany przez Radę Praktyków Biznesu i Dydaktyków i odzwierciedla aktualne realia rynku lotniczego. W ramach zajęć dodatkowych oraz szkoleń przewidzianych w projekcie (fakultatywne formy wsparcia) studenci oraz studentki będą mogli wziąć udział w ćwiczeniach na nowoczesnych symulatorach. Planowane jest wdrożenie Symulatora Kontroli Ruchu Lotniczego, Symulatora Obsługi Naziemnej Lotniska, Zintegrowanego moduł symulacji Wieża-Lotnisko-Samolot, Komputerowej gra symulacyjna dla zagadnień administrowania ruchem dronów i latających pojazdów autonomicznych w działalności gospodarczej, Wirtualnego symulator pilotażu dronów wykorzystujący technologię VR (ang. virtual reality).
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej projektu.
Dowiedz się więcej#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

