Administrowanie Ruchem Lotniczym

specjalność na kierunku Administracja

Ukończenie tej specjalności pozwala na pracę w wyjątkowo dynamicznej branży lotniczej!
Trwa rekrutacja międzysemestralna

Przyjęcia na studia wyłącznie z procedury przeniesienia, uznania dorobku zawodowego oraz uznania pokrywających się przedmiotów.

Opis specjalności

Specjalność ma zapewnić pogląd na system transportu lotniczego jako pewną całość: linie lotnicze, lotniska, służby ruchu lotniczego, władze lotnicze oraz organizacje międzynarodowe. Program specjalności kładzie nacisk na zrozumienie wzajemnych relacji pomiędzy różnymi aspektami działalności lotniczej. Nie tylko uwarunkowań regulacyjnych czy instytucjonalnych. Także na praktyczne aspekty funkcjonowania branży lotniczej, w szczególności portów lotniczych.

Rozwój programu specjalności będzie następował w ramach projektu  „Administrowanie przestrzenią powietrzną PRZYSZŁOŚCI – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Przedmioty realizowane w ramach specjalności: 

  • Struktura i organizacja lotnictwa cywilnego w Polsce
  • Ubezpieczenia lotnicze
  • Finansowanie lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej
  • Pomoc publiczna w lotnictwie cywilnym
  • Aspekty prawne żeglugi powietrznej
  • Administracja lotnictwa cywilnego w wybranych krajach na świecie
  • Zasady prowadzenia działalności lotniczej w Polsce
  • Skuteczność działania i zrównoważonego rozwoju europejskiego systemu lotnictwa
  • Regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym
  • Efektywność i wydajność sieci zarządzania ruchem lotniczym

Specjalność Administrowanie Ruchem Lotniczym prowadzona jest przez Uczelnię Łazarskiego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Administrowanie przestrzenią powietrzną PRZYSZŁOŚCI – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości”. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Jednym z celów projektu jest dostosowanie programu specjalności Administrowanie Ruchem Lotniczym (ARL) do potrzeb dynamicznie rosnącego ruchu lotniczego. Struktura programu nauczania uwzględnia wyzwania, które stoją przed branżą lotniczą, np.: „zieloną” i „cyfrową” transformację w lotnictwie. W tym także rozwój lotnictwa bezzałogowego oraz tzw. powietrznej mobilności miejskiej.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej projektu (link) – zapraszamy do odwiedzenia tej strony.

 #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Obraz
Logo FERS
recruitment_midsemester
On

Stosowane narzędzia i certyfikaty

Studenci mają możliwość uzyskania certyfikatu IATA "Overview of the Air Transportation System". Certyfikat szkoleniowy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) otwiera nowe możliwości kariery. Certyfikaty IATA cieszą się światowym uznaniem. Kurs „Overview of the Air Transportation System” zawiera wprowadzenie do systemu transportu lotniczego i wskazuje na współzależności pomiędzy jego elementami oraz potrzebę współpracy pomiędzy : liniami lotniczymi, lotniskami, władzami lotnictwa cywilnego i służbami żeglugi powietrznej.

 

Studenci

Związany z branżą lotniczą od czasów szkoły średniej, poszukiwałem kierunku studiów, który pozwoliłby mi rozwijać umiejętności i pogłębiać wiedzę z zakresu prawa lotniczego. Wybór kierunku Administrowanie Ruchem Lotniczym okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ umożliwił mi zgłębienie tematów, które wcześniej znałem jedynie powierzchownie. Dzięki temu kierunkowi zyskałem szczegółowe zrozumienie zagadnień, co znacząco poszerzyło moje kompetencje w dziedzinie regulacji lotniczych.

Studia te umożliwiły mi dogłębne poznanie mechanizmów działania organów administracji lotniczej oraz funkcjonowania służb żeglugi powietrznej. Usystematyzowałem posiadaną wiedzę i lepiej zrozumiałem skomplikowane kwestie związane z prawem lotniczym oraz działaniem organów administracji lotnictwa, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Zajęcia prowadzone przez ekspertów, pracowników różnych gałęzi branży lotniczej, oraz zaproszonych gości pokazały mi złożoność tej dziedziny oraz możliwości jej rozwoju.

Wiedzę i umiejętności nabyte podczas studiów wykorzystuję codziennie w pracy w porcie lotniczym.

Ponadto, dzięki studiom, miałem okazję wziąć udział w 15th Leiden-Sarin International Air Law Moot Court Competition. Udział w tym prestiżowym wydarzeniu był dla mnie niezwykle cennym doświadczeniem, które pozwoliło na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy oraz nawiązanie kontaktów z ekspertami z branży.

Łukasz Ślawski

Przykładowe stanowiska, na jakich pracują absolwenci tej specjalności:

Absolwenci tej specjalności mogą starać się o zatrudnienie w firmach sektora lotniczego, takich jak:

  • zarządzający portami lotniczymi i lotniskami,
  • agenci obsługi naziemnej,
  • służby ochrony lotniska,
  • linie lotnicze,
  • firmy sektora lotnictwa ogólnego i biznesowego,
  • instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej,
  • nadzór lotniczy.

Korzyści z wyboru studiów

Po ukończeniu tej specjalności student będzie posiadał umiejętności:

  • rozumienia i opisywania organizacji sektora lotniczego oraz wzajemnych relacji i zależności pomiędzy liniami lotniczymi, portami lotniczymi, instytucjami zapewniającymi służby ruchu lotniczego, a także regulatorami i organami nadzoru
  • wyjaśniania ram regulacyjnych i instytucjonalnych rynku lotniczego na poziomie międzynarodowym (ICAO), Unii Europejskiej (EASA) oraz krajowym (ULC)
  • intepretowania kluczowych założeń zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym, w tym programów i planów bezpieczeństwa,
  • znaczenia regulacji ekonomicznych rynku lotniczego oraz podstawowych zasad prawa cywilnego w działalności lotniczej (odpowiedzialność prawna, ubezpieczenia)
  • rozumienia i opisywania podstawowych procesów obsługi pasażera oraz statków powietrznych w porcie lotniczym. 

Dodatkowe korzyści wyboru specjalności:

  • 20 min lotu z instruktorem na symulatorze Airbus A320,  
  • wykładowcy wspierający studentów w uczeniu się za pomocą różnych form aktywności wychodzących poza obszar klasycznych form dydaktycznych, np. wizyty praktyków na zajęciach, organizacja wycieczek studyjnych, możliwości udziału w seminariach i konferencjach naukowych, w tym zagranicznych,
  • wykładowcy przedmiotów specjalizacyjnych i kierunkowych to praktycy sektora lotniczego w różnych obszarach,
  • badania naukowe w dyscyplinie nauk prawnych, nauk o polityce i administracji oraz nauk o zarządzaniu i jakości prowadzone są we wszystkich najważniejszych dziedzinach. Kadra dydaktyczna prowadzi projekty badawcze, często o znaczeniu międzynarodowym, angażując również studentów, udzielając im wsparcia merytorycznego i organizacyjnego.

Partnerzy

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Każdego dnia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się nad Polską. Nadzorowana i kontrolowana przez nas przestrzeń powietrzna liczy przeszło 334 tys. km2 i jest jedną z największych w Europie. Codziennie na pokładach samolotów przelatujących nad Polską znajduje się blisko pół miliona pasażerów. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w Polsce instytucją, która szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego.

Agencja jest państwową osobą prawną, jednostką sektora finansów publicznych, która swoją podstawową działalność finansuje z opłat nawigacyjnych wpłacanych przez użytkowników przestrzeni powietrznej. Agencja podlega nadzorowi Prezesa ULC oraz Ministra właściwego ds. transportu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Kadra

Cennik i zniżki

studia niestacjonarne
Opłaty za 1 rok studiów
(2 semestry)

2 x 4200 PLN

8 x 1050 PLN

Opłaty za 2 rok studiów
(2 semestry)

2 x 4680 PLN

8 x 1170 PLN

Opłaty za 3 rok studiów
(2 semestry)

2 x 5280 PLN

8 x 1320 PLN

Zasady rekrutacji

  1. Zarejestruj się online
    Możesz rozpocząć swoje studia na naszej Uczelni w kilku prostych krokach
  2. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej i złóż wszystkie dokumenty
    Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł * (dane do przelewu znajdują się na Koncie Kandydata po rejestracji online).
    *Absolwenci studiów wyższych i podyplomowych Uczelni Łazarskiego są zwolnieni z opłaty rekrutacyjnej.
    Opłata rekrutacyjna jest bezzwrotna. Jest zwracana w całości w przypadku nieuruchomienia kierunku studiów.
  3. Dostarcz wymagane dokumenty do Biura Rekrutacji.
  4. Sprawdź czy jesteś na liście przyjętych studentów
    Decyzję o przyjęciu na studia otrzymasz mailem oraz znajdziesz ją na swoim Koncie Kandydata.
  5. Gratulacje - jesteś studentem!
    Jesteś już studentem Łazarskiego? Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji, które ułatwią pierwsze tygodnie nauki - sprawdź nasz Niezbędnik studenta.
Administrowanie Ruchem Lotniczym
Zarejestruj się
Język wykładowy:
polski
Czas trwania studiów:
3 lata
Wydział:
Wydział Prawa i Administracji
Kierunek studiów:
Administracja
Stopień studiów:
Studia I stopnia
Forma studiów:
  • studia niestacjonarne
Uzyskany tytuł:
dyplom licencjata
Program studiów