Konferencja międzynarodowa Społeczne i ekonomiczne aspekty restrukturyzacji pozasądowej

 
 
Nazwa programu/ Instytucja finansującaDoskonała Nauka II - Wsparcie konferencji naukowych - MEiN
OKRES REALZIACJI2023-09-01 - 2024-08-31
NR UMOWYONF/SN/0143/2023/01
Kierownik projektuDr hab. Anna Hrycaj
Budżet projektu25 850,00
Podmiot aplikującyUczelnia Łazarskiego
WYDZIAŁPRAWO
 

Opis projektu

Przedmiotem projektu jest jednodniowa, międzynarodowa konferencja, w formule online, poświęcona społecznym i ekonomicznym aspektom restrukturyzacji pozasądowej. Obecnie, restrukturyzacja pozasądowa i przedsądowa jest najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem restrukturyzacji. Jej celem jest uratowanie przedsiębiorstwa dłużnika poprzez zawarcie układu z wierzycielami. W Polsce, znaczny wzrost liczby spraw z zakresu restrukturyzacji przedsądowej i pozasądowej nastąpił wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2141), która wprowadziła uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Od 1 grudnia 2021 r. niektóre z rozwiązań tej ustawy zostały inkorporowane do ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Oznacza to, że rozwiązanie pierwotnie doraźne i tymczasowe na stałe pozostanie w polskim porządku prawnym.

Zjawisko przedsądowej oraz pozasądowej restrukturyzacji nie jest w pełni zbadane, zarówno w ujęciu prawnym, jak i społeczno-ekonomicznym. Istotne, z poznawczego punktu widzenia, są zarówno okoliczności, które determinują wybór takiego sposobu restrukturyzacji jak i skutki, które taki wybór wywołuje dla otoczenia społeczno-ekonomicznego.

Dla rozwoju polskiej nauki w omawianym zakresie cenne są również badania naukowe prowadzone w państwach, w których zjawisko przedsądowej i pozasądowej restrukturyzacji ma dłuższą historię. Z tego względu celem konferencji jest zapewnienie wymiany myśli naukowej z kilku polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Oznacza to, że konferencja będzie miała zasięg międzynarodowy. W konsekwencji, językiem konferencji będzie język angielski i polski, a w przypadku zgłoszenia referatów w języku polskim planowane jest tłumaczenie symultaniczne na język angielski. Konferencja pozwoli również na wymianę myśli naukowej i przeprowadzenie dyskursu pomiędzy naukowcami z polskich uczelni, na których prowadzone są istotne badania naukowe w zakresie prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Rada Naukowa konferencji skupia naukowców z 5 uniwersytetów: dr hab. Anna Hrycaj, prof. UŁa (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie), dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG (Uniwersytet Gdański), dr hab. Rafał Adamus, prof. UO (Uniwersytet Opolski, Wyższa Szkoła HUMANITAS w Sosnowcu), dr hab. Aleksander Witosz, prof. UE (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), dr Patryk Filipiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Bartosz Sierakowski (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie). Realizacja projektu pozwoli również na upublicznienie wyników badań naukowych.

Ma to istotne znaczenie społeczne z uwagi na fakt, że polska i światowa gospodarka wciąż boryka się z problemami zapoczątkowanymi pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. W ramach upublicznienie wyników badań naukowych prezentowanych na konferencji przewiduje się udostępnienie zapisu konferencji na platformie streamingowej również po terminie konferencji dla zainteresowanych osób; dystrybucję materiałów konferencyjnych dla uczestników konferencji oraz publikację pokonferencyjną w formie książki wydanej w języku angielskim. Przewidywana liczba uczestników konferencji to około 200, w tym około 30 uczestników zagranicznych. W ramach organizacji konferencji nie przewiduje się pobierania opłaty od uczestników ani prelegentów. Podczas konferencji przewiduje się zgrupowanie referatów w trzy moduły, z których każdy będzie zakończony dyskusją. Na zakończenie konferencji jest przewidziana dyskusja plenarna. 

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration