Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowuje się rocznie ponad 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 100 tys. zgonów. Ponad 1 mln osób żyje z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu poprzedzających 15 lat.
Tymczasem badania naukowe pokazują, że ponad 90% przypadków chorób nowotworowych zależy od czynników zewnętrznych. Tym bardziej więc należy zwrócić uwagę na swój styl życia czy dietę, a doskonałą instrukcją dla nas może być Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi. Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
<ul><li>Nie pal!</li><li><span><span><span></span></span></span>Utrzymuj prawidłową wagę ciała. </li><li>Bądź aktywny fizycznie.</li><li>Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania. </li><li>Ogranicz spożycie alkoholu (nawet najmniejsza ilość alkoholu ma potencjał rakotwórczy).</li><li>Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.</li><li>Jeśli możesz – karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.</li><li>Zaszczep dzieci przeciwko HBV i HPV. </li><li>Korzystaj z badań przesiewowych. </li></ul>
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że przestrzeganie zaleceń kodeksu zmniejszyłoby w Europie liczbę zgonów spowodowanych nowotworami nawet o 50%.
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Na skutek chorób onkologicznych umiera prawie 10 milionów osób rocznie. Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi, a mężczyźni na raka prostaty.