„Kiedy kilka lat temu zdobyłam wiedzę o mózgu, jego genetycznych uwarunkowaniach i sile, zrozumiałam, że każdy z nas ma genialne urządzenie. Dzięki badaniom dr. Paula McLeana wiemy, że mózg składa się z trzech zasadniczych części – pnia mózgu, międzymózgowia i kresomózgowia. I każda z nich ze sobą współdziała. Szwajcarzy skorzystali z tej wiedzy i stali się autorami analizy biostrukturalnej – znanej na całym świecie pod nazwą STRUCTOGRAM®” – mówi Anna Urbańska, współkierowniczka studiów podyplomowych Neuro-przywództwo w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, Master Trener STRUCTOGRAM® Polska, neurocoach, autorka książek.
Każda część mózgu została określona jednym kolorem. Pień mózgu – zielonym, międzymózgowie – czerwonym, kresomózgowie – niebieskim. Każdy z nas ma oczywiście wszystkie te części mózgu, ale nie są one tak samo u każdego rozwinięte. Osoba z najsilniej rozwiniętym pniem mózgu preferuje w życiu określone zachowania. Jest skoncentrowana na ludziach i bardzo empatyczna. Lubi współpracować z innymi i jest chętna do dialogu. Często wraca do wspomnień. Potrzebuje doświadczać na własnej skórze, ma też własne przeczucia i wysoki poziom intuicji. Osoby z dominantą międzymózgowia cenią sobie niezależność decyzji, są spontaniczne, emocjonalne. Lubią korzystać z „tu i teraz”. W grupie, bardzo często stają się naturalnym liderem. Nieobce im są relacje z innymi i chęć rywalizacji. Z kolei osoby o dominancie niebieskiej to jednostki raczej zdystansowane i powściągliwe, które preferują swoje własne towarzystwo.
„Na szkoleniu Structogram mają miejsce niesamowite odkrycia. Uczestnicy rozpoznają swoje biostruktury i odkrywają, że każda z nich ma swoją siłę. Nie ma złej ani dobrej analizy biostrukturalnej. Każdy może osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty. Jest wszakże jeden warunek – bycie sobą. Jeśli widzisz przed sobą osobę, która twoim zdaniem osiągnęła sukces, to poobserwuj ją i zauważ, jak bardzo charakterystyczne są dla niej zachowania, słowa i gesty wypływające z tego kim jest, a nie z tego, jaka według innych powinna być. Jeśli postępujesz zgodnie ze swoją naturą i niezmienną biostrukturą, masz większe szanse na bycie skutecznym” – komentuje Anna Urbańska.
Mózg jest genialnym urządzeniem
Obchodzony dziś Europejski Dzień Mózgu to idealna okazja, aby przypomnieć sobie czym jest stworzona przez Szwajcarów analiza biostrukturalna. Według ekspertki z Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego może być kluczem do poznania samego siebie, swoich predyspozycji oraz możliwości wynikających z genetyki.