Nowelizacja w sposób gruntowny zmienia nie tylko model upadłości konsumenckiej, ale i wpływa na sposób wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego. Na syndyków i nadzorców nałożony został bowiem obowiązek prowadzenia akt sądowych w następującym zakresie:
<ol><li>W każdym postępowaniu upadłościowym <strong>syndyk prowadzi akta zgłoszeń wierzytelności</strong>. Dotyczy to zarówno (i) postępowania upadłościowego osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czyli tzw. upadłości konsumenckiej, (ii) postępowania upadłościowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, (iii) jak i każdego innego podmiotu wobec którego ogłoszono upadłość. Obowiązek ma więc charakter uniwersalny.</li><li>W tzw. upadłości konsumenckiej, o ile toczy się ona w trybie uproszczonym, <strong>akta postępowania upadłościowego</strong> <strong>prowadzi syndyk</strong>. Jeżeli tryb uproszczony nie ma zastosowania, czyli wydano postanowienia, o którym mowa w art. 491[5] ust. 2 p.u., syndyk prowadzi dalej akta postępowania, ale wyłącznie w zakresie akt do zgłoszeń wierzytelności, czyli prowadzi akta, o których mowa w pkt. 1 powyżej.</li><li>W postępowaniu o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarcze <strong>akta postępowania prowadzi nadzorca sądowy</strong>.</li></ol>
Akta ww. spraw prowadzi się w wersji papierowej. Akta te mogą być także prowadzone i przechowywane w postaci elektronicznej po zapewnieniu przez syndyka (nadzorcę sądowego) ochrony danych zgromadzonych w tych aktach przed nieuprawnionym dostępem, przetwarzaniem, zmianą lub utratą. W przypadku akt prowadzonych elektronicznie syndyk (nadzorca sądowy) ma obowiązek przechowywania odwzorowanych cyfrowo dokumentów także w formie papierowej.
Powyższe zmiany istotnie wpływają na sposób wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego. Osoby piastujące funkcję syndyka czy nadzorcy sądowego muszą zapewnić uczestnikom postępowania (upadłym i wierzycielom) dostęp do akt postępowania. Innymi słowy, kancelarie doradców restrukturyzacyjnych z dniem 24 marca 2020 r. stają się również czytelniami akt sądowych. Niewątpliwie jest to niemałe wyzwanie organizacyjne, zwłaszcza jeśli idzie o zapewnienie bezpiecznego dostępu do akt prowadzonych w wersji elektronicznej.
Dostępne są projekty przepisów wykonawczych (rozporządzeń) dotyczące prowadzenia akt przez syndyków i nadzorców sądowych. Są to:
<ul><li><em><link https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12330454>Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu i trybu prowadzenia oraz udostępniania uczestnikom postępowania upadłościowego oraz służbie nadzoru Ministra Sprawiedliwości akt do zgłoszeń wierzytelności</link></em></li><li><em><link https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12330460>Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu i trybu prowadzenia oraz udostępniania uczestnikom postępowania oraz służbie nadzoru Ministra Sprawiedliwości akt w postępowaniu upadłościowym wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarcze</link>j</em></li><li><em><link https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12330461>Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu i trybu prowadzenia oraz udostępniania uczestnikom postępowania oraz służbie nadzoru Ministra Sprawiedliwości akt w postępowaniu o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej</link></em></li></ul>
Z projektami rozporządzeń oraz ścieżką legislacyjną można zapoznać się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
<p class="text-right"><em>- opracował Bartosz Sierakowski </em></p>