Uczelnia Łazarskiego na obchodach 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

O godz. 10.00 odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem Mokotów Walczący-1944 w Parku im. gen. G. Orlicz-Dreszera.
DSC 0340

Do parku przybyli powstańcy i weterani II wojny światowej. W obchodach 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczyli także m.in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, i burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński, a także kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, harcerze ZHP i ZHR oraz mieszkańcy Warszawy. Z ramienia Uczelni Łazarskiego w obchodach udział wzięli: Rektor prof. Marek Rogalski, Prezydent Juliusz Madej i Sekretarz Uczelni Krystyna Fórmaniak.
<em>„</em><em>Park Dreszera, w którym się dziś spotykamy, był zarówno terenem działań zbrojnych, jak i cmentarzem, miejscem spoczynku powstańców i ludności cywilnej.</em> <em>Napisany w sierpniu ’44 roku „Marsz Mokotowa”, jedna z najbardziej znanych pieśni powstańczych, rozbrzmiewał w dniach krwawych, rozlega się i współcześnie, z wieży zegarowej przy ul. Puławskiej. I przypomina tamte dni. Pamiętajmy o bohaterach tamtych dni w tym marszu, jak co roku do ul. Dworkowej, gdzie rozegrał się jeden z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego. Rozstrzelono wtedy ponad 100 powstańców wychodzących z kanału&quot;&nbsp;</em>– przypomniała prezydent Warszawy.
Minutą ciszy pożegnani zostali także powstańcy, którzy odeszli w ostatnim czasie, czyli major Wojciech Militz ps. „Bystry”, prezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej &quot;Baszta&quot;, a także znany warszawski zegarmistrz Jerzy Grzelak, pseudonim &quot;Pilot&quot; - najmłodszy uczestnik Powstania Warszawskiego, inicjator Sztafety Pokoleń.
W imieniu powstańców przemawiał Eugeniusz Tyrajski ps. „Sęp” wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej &quot;Baszta&quot; i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych. <em>„Kiedy padają do mnie pytania wczoraj, dziś, co ja sądzę o dniu 1 sierpnia, powtarzam wszystkim, że to jest dzień wspomnień o tym, co było 74 lata temu. Dla nas pamięć o tym ma ogromne znaczenie. I właśnie my, ta nasza resztka Powstańców Warszawy, kiedy się spotykamy, to o czym mamy mówić? Przede wszystkim o tych naszych kolegach. (..) Wspomina się kolegów i koleżanki, i tak my przeżywamy ten dzień 1 sierpnia – dzień wspomnień. Jesteśmy pokoleniem odchodzącym i tylko to nam właściwie zostaje na ostatnim okresie życia.”</em> – mówił Eugeniusz Tyrajski.
Po przemówieniach nastąpił wymarsz kolumny główną aleją Parku na ul.&nbsp;Puławską, a dalej do ul. Dworkowej pod Obelisk upamiętniający 119 powstańców z pułku AK &quot;Baszta&quot;, którzy zabłądzili w kanałach i wyszli na terenie zajętym przez Niemców. Oddano tu hołdu poległym powstańcom i mieszkańcom.
Na kilkanaście minut przed godziną „W” grupa pracowników i osób zaprzyjaźnionych z uczelnią udała się na róg al. Wilanowskiej, aby tam wspólnie z mieszkańcami oddać hołd powstańcom, w tym założycielowi uczelni dr. Ryszardowi Łazarskiemu – powstańcowi z Pułku Baszta.