Decyzją Sejmu RP rok 2018, w którym świętujemy stulecie polskiej niepodległości, został uznany Rokiem Ireny Sendlerowej, w dziesiątą rocznicę jej śmierci. Z tego względu prowadząca seminarium prof. zw. dr hab. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego, zaproponowała sylwetkę Ireny Sendlerowej jako wart poznania i omówienia przykład niezwykłego życiorysu polskiej działaczki społecznej i charytatywnej.
Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, umieszczając je w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W swoich działaniach musiała wykazać się nie tylko odwagą, ale także uporem, zaangażowaniem i umiejętnością włączania kolejnych osób w działalność, którą uważała za moralny obowiązek. To właśnie te cechy Sendlerowej zainspirowały aż dwie grupy studentek do poświęcenia wystąpienia właśnie jej.
<strong>„Female Schindler”</strong>
Gdy Irena Sendlerowa zmarła w 2008 r., w wieku 98 lat, nagłówki prasowe żegnały „kobietę Schindlera”. Było to nawiązanie do słynnej postaci Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który ocalił blisko 1,5 tys. Żydów z zagłady. Trafił on do szerokiej świadomości ludzi na całym świecie m.in. dzięki głośnemu filmowi Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.
Tymczasem dużo mniej znana kobieta w przebraniu pielęgniarki zdołała samotnie wyprowadzić z getta, a następnie zapewnić możliwość przetrwania aż 2,5 tys. żydowskich dzieci. To właśnie jej poświęciły swoje wystąpienia studentki Adeliya Chernyaeva i Eminie Nemetullaieva (grupa 1) oraz Kateryna Nesterenko i Violeta Dovhal (grupa 2).
Spotkanie to stanowiło przyczynek do szerszej dyskusji na temat zarządzania polityką społeczną, także w kontekście polityki historycznej i marketingu. Studenci zwrócili uwagę, że aby dokonania osób takich jak Irena Sendlerowa mogły trafić do szerokiego grona odbiorców potrzebna jest synergia działań z zakresu edukacji, polityki historycznej oraz marketingu. Uczelnia Łazarskiego poprzez organizowanie takich seminariów, w których udział biorą przede wszystkim studenci z zagranicy, włącza się w edukacyjną działalność na tym polu.
Ożywiona dyskusja pokazuje, że postać Sendlerowej i jej niezłomna postawa nadal inspirują, a wyznawane przez nią wartości, takie jak współczucie i bezinteresowna pomoc, są podstawowymi wartościami ogólnoludzkimi. Sendlerowa powtarzała bowiem za swoim ojcem, że „jeśli widzisz kogoś, kto tonie, powinieneś mu pomóc. Nie ważne, czy umiesz pływać”.
Irena Sendlerowa, czyli „Female Schindler”
5 marca na Wydziale Ekonomii i Zarządzania studenci w ramach anglojęzycznego seminarium Managing Social Policy (Zarządzanie polityką społeczną) przygotowali wystąpienia na temat znanych polskich działaczy społecznych. Aż dwie grupy studentek zdecydowały się opowiedzieć o Irenie Sendlerowej, polskiej bohaterce ratującej z zagłady żydowskie dzieci.