Administrowanie Ruchem Dronów

specjalność na kierunku Administracja

Zyskaj zawód przyszłości! Zostań ekspertem w nowoczesnym sektorze lotnictwa bezzałogowego!

Specjalizacja Administrowanie Ruchem Dronów na kierunku Administracja to nowoczesny program studiów licencjackich na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego. 

Są to pierwsze studia tego typu w Polsce! Powstały w odpowiedzi na potrzeby dynamicznie rozwijającej się branży lotnictwa bezzałogowego (UAV - unmanned aerial vehicle). Rozwój sektora najlepiej obrazuje liczba zarejestrowanych operatorów/pilotów dronów, która na przestrzeni ostatnich kilku lat, tylko w Polsce przekroczyła według oficjalnych szacunków ponad 300 tys. osób!

Stopień studiów: Studia I stopnia
Język wykładowy:
polski
Czas trwania studiów: 3 lata
Forma studiów:
  • studia niestacjonarne

Opis specjalności

Czego się nauczysz?

  • W pierwszej kolejności podstaw nowoczesnej administracji publicznej. Od organizacji administracji i systemu ochrony prawnej, poprzez podstawy prawa międzynarodowego czy karnego, prawo i postępowanie administracyjne, prawo pracy i prawo finansowe.
  • Poznasz też potencjał oraz aspekty prawne zastosowania nowoczesnych technologii np. AI, IoT (Internet Rzeczy), Big Data w branży lotnictwa bezzałogowego.
  • Oczywiście nauczysz się również profesjonalnie operować dronem. Dzięki strategicznym partnerstwo z renomowanymi instytucjami szkoleniowymi otrzymasz preferencyjną propozycję wzmocnienia swoich kompetencji w tym obszarze.

Równolegle będziesz poznawać system transportu lotniczego, który jest punktem wyjścia dla zrozumienia systemu „dronowego". W tym jego administracji, instytucji i organizacji wpływających na jego rozwój.

Co zyskasz?

  • Unikatową wiedzę, która umożliwi Ci znalezienie zatrudnienia w administracji publicznej oraz w sektorze prywatnym, w którym poszukiwani są eksperci do pracy w innowacyjnych startupach i prężnie rozwijających się przedsiębiorstwach sektora lotnictwa bezzałogowego.
  • Zdobyta wiedza pozwoli Ci na podjęcie pracy w szczególności w obszarze tworzenia i świadczenia nowoczesnych usług z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.

Program studiów kładzie nacisk na praktyczne zrozumienie mechanizmów funkcjonowania rynku lotnictwa bezzałogowego, ze szczególnym uwzględnieniem rynku europejskiego i polskiego. 

Młodzi ludzie

Dla kogo są to studia?

Jeśli:

  • pracujesz lub chcesz pracować w dynamicznie rozwijającej się branży lotnictwa bezzałogowego,
  • interesujesz się nowymi technologiami AI, IoT, Big Data w kontekście rozwoju bezzałogowych statków powietrznych,
  • myślisz o bezzałogowych statkach powietrznych jako o technologii o dużym potencjale i wpływie na kształt otaczającej nas rzeczywistości,
  • chcesz zrozumieć fundamenty tego sektora, a także trendy warunkujące jego przyszłość oraz zakres wpływu na przestrzeń powietrzną miast (ale nie tylko),
  • interesujesz się tym, jak regulacje prawne, uwarunkowania ekonomiczne, technologiczne czy administracja wpływają na rozwój (lub bariery) nowej technologii
  • chcesz zyskać wysokie kompetencje w branży z ogromną dynamiką wzrostu i potencjałem,

    to te studia są zdecydowanie dla Ciebie!

Program nauczania

Studia trwają 3 lata (6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata administracji.

  • Już na pierwszym roku prowadzimy przedmiot „system transportu lotniczego”.
  • Na drugim roku proponujemy cztery, a na trzecim sześć przedmiotów specjalizacyjnych.

Przedmioty są unikatowe i prowadzone przez doświadczonych praktyków branży dronowej lub dydaktyków specjalizujących się w tematyce prawa lotniczego i prawnych aspektach użytkowania bezzałogowych statków powietrznych.

  • Administracja i polityka lotnictwa bezzałogowego
  • Prawo dronów
  • Systemy BSP i infrastruktura dla lotnictwa bezzałogowego
  • Bezpieczeństwo i zagrożenia w operacjach lotnictwa bezzałogowego
  • Administracja przestrzeni powietrznej dla bezzałogowych statków powietrznych
  • Analiza ryzyk w operacjach lotnictwa bezzałogowego
  • Zarządzanie operacjami BSP
  • Zaawansowana mobilność miejska
  • Bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe w operacjach BSP
  • Cywilnoprawne aspekty użytkowania BSP  

Proponujemy także zajęcia z takich przedmiotów jak psychologia, socjologia w administracji czy rozwój i zastosowanie sztucznej inteligencji.

Pobierz program studiów

Korzyści z wyboru studiów

  • Wykładowcy wspierają studentów w uczeniu się za pomocą różnych form aktywności wychodzących poza obszar klasycznych form dydaktycznych, np. wizyty praktyków na zajęciach, organizacja wycieczek studyjnych, możliwości udziału w seminariach i konferencjach naukowych, w tym zagranicznych,
  • Kadra dydaktyczna to praktycy sektora „dronowego” z różnych obszarów, a także dydaktycy specjalizujący się w prawie oraz administracji sektora lotniczego i „dronowego”
  • Badania naukowe: możliwość realizacji lub dołączenia do badań w dyscyplinie nauk prawnych, nauk o polityce i administracji oraz nauk o zarządzaniu i jakości przy wsparciu kadry dydaktycznej.
  • Aktywność studencka: każdy student ma też prawo do wzięcia udziału w programie wymiany Erasmus+ i zapisania się do prężnie działającego studenckiego koła naukowego, ukierunkowanego na wykorzystanie dronów
  • Mentoring: oferujemy również możliwość skorzystania z programu mentorskich konsultacji wyrównawczych (działania w ramach projektu „Administrowanie Przestrzenią Powietrzną Przyszłości – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości”).
  • Obsługa drona: studenci będą mieć możliwość nauki operowania dronem na preferencyjnych warunkach.
  • Wsparcie: studenci specjalności, podobnie jak pozostałych kierunków polskojęzycznych, mogą korzystać z poradnictwa w uczelnianym Biurze Karier.

Kadra

dr hab. Piotr Kasprzyk

Kierownik "Zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie", wykładowca studiów podyplomowych "Prawo Lotnicze" oraz "MBA w Lotnictwie", Pełnomocnik Rektora ds. rozwoju kierunków lotniczych

Michał Witkowski

Aviation Safety Expert z prawie 30-letnim doświadczeniem, w latach 2017-2021 pełnił funkcje Wiceprezesa ULC ds. Standardów Lotniczych, w latach 2021 – 2024 Z-ca Dyrektora Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie

dr inż. Tomasz Balcerzak

pilot wojskowy, były Prezes Eurolot Airlines, ekspert branży lotniczej

Marcin Dziekański

Paweł Szymański

Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych, Urząd Lotnictwa Cywilnego 

Agnieszka Gugała-Szczerbicka

specjalista ds. przepisów dla bezzałogowych statków powietrznych w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (Zakład Kompozytowych Konstrukcji Lotniczych), pilot BSP, autorka publikacji naukowych w zakresie regulacji prawnych

Perspektywy zawodowe

  • Zawód przyszłości: branża dronów rozwija się niezwykle dynamicznie, oferując nowoczesne i przyszłościowe ścieżki kariery.
  • Wysokie zarobki: wykwalifikowani eksperci branżowi należą do najlepiej wynagradzanych w sektorze nowych technologii.
  • Rosnące zapotrzebowanie: rynek pilnie poszukuje specjalistów kompleksowo zajmujących się kwestiami związanymi z obsługą bezzałogowych statków powietrznych.
  • Zastosowanie AI, IoT i Big Data: drony zintegrowane ze sztuczną inteligencją i analizą danych dosłownie w tej chwili rewolucjonizują wiele branż i zawodów, a technologie związane z Internetem Rzeczy zwiększają funkcjonalność bezzałogowych statków powietrznych w monitoringu, logistyce, rolnictwie, jak również i w rozrywce.
  • Kształtujący się rynek: możliwość wpływania na rozwój młodej i innowacyjnej branży.
  • Szerokie zastosowanie: drony znajdują zastosowanie w sektorze cywilnym, przemysłowym, medycznym i wojskowym.

Cennik i zniżki

studia niestacjonarne
Opłaty za 1 rok studiów
(2 semestry)

2 x 4680 PLN

8 x 1170 PLN

Opłaty za 2 rok studiów
(2 semestry)

2 x 5160 PLN

8 x 1290 PLN

Opłaty za 3 rok studiów
(2 semestry)

2 x 5760 PLN

8 x 1440 PLN

Zasady rekrutacji

  1. Zarejestruj się online
    Możesz rozpocząć swoje studia na naszej Uczelni w kilku prostych krokach
  2. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej i złóż wszystkie dokumenty
    Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł * (dane do przelewu znajdują się na Koncie Kandydata po rejestracji online).
    *Absolwenci studiów wyższych i podyplomowych Uczelni Łazarskiego są zwolnieni z opłaty rekrutacyjnej.
    Opłata rekrutacyjna jest bezzwrotna. Jest zwracana w całości w przypadku nieuruchomienia kierunku studiów.
  3. Dostarcz wymagane dokumenty do Biura Rekrutacji.
  4. Sprawdź czy jesteś na liście przyjętych studentów
    Decyzję o przyjęciu na studia otrzymasz mailem oraz znajdziesz ją na swoim Koncie Kandydata.
  5. Gratulacje - jesteś studentem!
    Jesteś już studentem Łazarskiego? Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji, które ułatwią pierwsze tygodnie nauki - sprawdź nasz Niezbędnik studenta.

Proces kształcenia na specjalności Administrowanie Ruchem Dronów objęty jest wsparciem w ramach projektu pn. „Administrowanie przestrzenią powietrzną PRZYSZŁOŚCI – edukacja poprzez symulację i praktykę na potrzeby gospodarki przyszłości”. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Celów projektu jest dostosowanie procesu kształcenia na kierunku Administracja do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji zachodzącej w branży lotniczo-kosmicznej. Program studiów dla specjalności Administrowanie Ruchem Dronów został opracowany i będzie ewaluowany przez Radę Założycielską Specjalności składającą się Praktyków Biznesu i Dydaktyków. Program ten odzwierciedla aktualne realia rynku lotniczego. W ramach zajęć dodatkowych oraz szkoleń przewidzianych w projekcie (fakultatywne formy wsparcia) studenci oraz studentki będą mogli wziąć udział w ćwiczeniach na nowoczesnych symulatorach. Planowane jest wdrożenie Symulatora Kontroli Ruchu Lotniczego, Symulatora Obsługi Naziemnej Lotniska, Zintegrowanego moduł symulacji Wieża-Lotnisko-Samolot, Komputerowej gra symulacyjna dla zagadnień administrowania ruchem dronów i latających pojazdów autonomicznych w działalności gospodarczej, Wirtualnego symulator pilotażu dronów wykorzystujący technologię VR (ang. virtual reality).


Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej projektu.

Dowiedz się więcej

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie