26 marca 2025 roku na Uczelni Łazarskiego odbyła się kolejna edycja prestiżowej konferencji poświęconej etyce zawodu sędziego zatytułowana „Etyka i niezawisłość sędziowska. Aspekty etyczne i prawne”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Prawa i Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji, kierowaną przez prof. Anetę Łazarską – inicjatorkę konferencji.
Konferencja odbyła się przy wsparciu organizacyjnym i merytorycznym władz uczelni – Rektora prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego, Prorektora dr. Tomasza Brauna, Dziekan Wydziału Prawa prof. dr hab. Anny Konert oraz sędziego Jerzego Stępnia. Gośćmi specjalnymi byli wybitni przedstawiciele świata prawa z Polski i zagranicy, m.in. sędzia śledczy z Prokuratury Generalnej w Palermo - dr Carlo Marzella, prof. Aldo Schiavello z Palermo University, prof. Cettina di Salvo oraz sędzia Thomas Guddat (DPRV/ DPRV/German-Polish Association of Judges).
Wśród prelegentów znaleźli się również cenieni polscy prawnicy i akademicy, m.in. prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Tomasz Barankiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wystąpień i paneli dyskusyjnych debatowano nad teoretycznymi i praktycznymi aspektami niezawisłości sędziowskiej, jej konstytucyjnych gwarancji oraz rosnących zagrożeń – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – które stają się coraz bardziej zauważalne w różnych krajach.
Uczestnicy konferencji wskazywali na konieczność pielęgnowania uniwersalnych standardów etosu sędziowskiego i prawniczego, dzieląc się doświadczeniami z różnych systemów prawnych i analizując liczne przypadki naruszeń niezawisłości.
Podsumowaniem bogatej merytorycznie dyskusji mogą być słowa prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE Koena Lenaertsa:
„Demokracja wymaga silnych i niezależnych sądów, aby egzekwować prawo, chronić wolności jednostki i zwalczać bezkarność i korupcję. Ustrój demokratyczny i rządy prawa są ze sobą głęboko powiązane: jedno nie może istnieć bez drugiego”.
Konferencja potwierdziła, że debata nad etyką zawodową i niezawisłością sędziów pozostaje aktualna i niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania państw prawa.