Nie ulega wątpliwości, że bezprawna agresja Rosji na suwerenną Ukrainę ostatecznie zakończyła trwający od upadku Związku Radzieckiego w grudniu 1991 roku proces budowy tzw. postzimnowojennego, demokratycznego i pokojowego ładu międzynarodowego, który miał zapewnić pokój oraz bezpieczeństwo Europy i świata. Co więcej, położyła kres nadziei na upowszechnienie paradygmatu liberalnego w stosunkach międzynarodowych i recepcję zachodnich (amerykańskich) form życia politycznego na świecie. Przerwała też trwającą od 1991 roku transformację ustroju społeczno-politycznego i gospodarczego w Ukrainie i stanowi zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa i integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej, ale także dla pokoju na świecie.
Wojna na Ukrainie trwa już prawie rok i nie widać jej końca. Bohaterski opór Ukraińców i wsparcie udzielane im przez społeczność międzynarodową powodują, że nie sprawdził się scenariusz blitzkriegu i łatwego zwycięstwa Rosjan, na które tak bardzo liczył Władimir Putin. Dziś jednak trudno jednoznacznie określić, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja na Ukrainie oraz jak i kiedy zakończy się ta wojna? Na temat ten istnieje już wiele scenariuszy, mniej lub bardziej prawdopodobnych, optymistycznych i pesymistycznych. Badacze współczesnych stosunków międzynarodowych oraz politycy i publicyści będą dyskutować o przyczynach i skutkach wojny Rosji z Ukrainą i ich wpływie na bezpieczeństwo i integrację Europy, zwłaszcza dla państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz dla Unii Europejskiej i NATO.
Konferencja Wojna Rosji z Ukrainą - uwarunkowania i implikacje dla bezpieczeństwa i integracji Państw Europy Środkowo-Wschodniej odbędzie się 30 stycznia on-line, w godzinach 10.00 – 16.00. Link do wydarzenia Efektem konferencji będzie recenzowana i punktowana publikacja, która zostanie opublikowana w drugiej połowie 2023 roku. Zachęcamy do uczestnictwa i zapoznania się z programem wydarzenia. Organizatorami wydarzenia są Instytut Studiów Politycznych PAN, Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Instytut Europy Środkowej w Lublinie oraz Instytut Międzynarodowych Stosunków Politycznych i Gospodarczych Uczelni Łazarskiego.