W dniach 20-24 maja 2024 roku, 5-osobowa grupa studentów z Uczelni Łazarskiego wraz z sędzią i prof. Anetą Łazarską, Kierownikiem Katedry Prawa i Postępowania Cywilnego, odbyła wizytę w Sądzie i Prokuraturze w Palermo oraz Muzeum Falcone Borsellino. Studenci nie tylko wzięli udział w procesach przeciwko Cosa Nostra, ale też odwiedzili ważne miejsca pamięci jak więzienie Ucciarodne oraz Pagliareli.
Wizyta tym była ważniejsza, że w dniu 23 maja przypadała rocznica zamachu bombowego na Capaci i śmierci Sędziego Giovanniego Falcone. Studenci wzięli udział w obchodach dnia wymiaru sprawiedliwości, solidaryzując się z całym społeczeństwem włoskim i wyrażając swój sprzeciw wobec mafii. Udział w tych obchodach był dla nas zaszczytem i hołdem złożonym pamięci odważnych sędziów Falcone i Borsellino.
Szczególne podziękowania przekazujemy dla:
- doktora Carlo Marzella z Prokuratury Generalnej w Palermo oraz Sądu Apelacyjnego w Palermo, który zapewnił nie tylko interesujący program wizyty ale opowiedział o swojej codziennej pracy, wyzwaniach, zagrożeniach oraz pasji dla tej pracy. Dzięki jego życzliwości studenci uczestniczyli w głośnym procesie Antonino Augostino.
- Pana Marco Panebianco z Fondazione Progetto Legalità ONLUS za pokazanie Muzeum Falcone Borsellino - jedno z najważniejszych miejsc pamięci na świecie, bardzo ważne dla wszystkich prawników.
Pani prof. Łazarska ma nadzieję, że uda się przeprowadzić badania naukowe wśród włoskich i polskich studentów prawa na temat wartości, jakie dziś są ważne dla przyszłego pokolenia prawników. Erozja systemu wartości prawa, afirmacja postaw konformistycznych, poszukiwanie tendencji do omijania, a nawet instrumentalizacji prawa to wyzwania wspólne dla edukacji włoskich i polskich przyszłych adeptów prawa. Niezależnie też od kraju, systemu wspólną wartością łączącą wszystkich prawników jest szacunek dla sądów, rządów prawa oraz zapewnienie poszanowania niezawisłości sędziowskiej.
Wyjazd do Palermo studentów i pracownika Uczelni Łazarskiego odbył się w ramach programu Erasmus+.