Przeanalizujemy kilka scenariuszy, które, miejmy nadzieję, przybliżą nam motywacje i konsekwencje decyzji naszego kraju z biznesowego, moralnego/etycznego i pragmatycznego punktu widzenia. Postaramy się przyjrzeć potencjalnie lukratywnym transakcjom biznesowym:
- handlowi bronią (i jej komponentami) z krajami znanym z agresywnej polityki zagranicznej;
- kontraktom na poszukiwanie surowców i handel minerałami, metalami, ropą naftową itp. z krajami znanymi z bezwzględnej polityki wewnętrznej i łamania praw człowieka (Chiny, Iran, Syria, Demokratyczna Republika Konga itp.);
- sprzedaży zaawansowanej technologicznie wiedzy (know-how) w taki sposób, który potencjalnie umożliwiłyby tym krajom rozwój własnego programu zbrojeniowego (Kuba, Iran, Irak, Korea Północna, Liban, Libia, Syria itp.).
Zastanowimy się, na jakich zasadach chcielibyśmy, aby opierała się nasza polityka zagraniczna:
- priorytet biznesowy, czyli zysk za wszelką cenę i zarabianie pieniędzy. Staniemy się bogaci, potężni i wpływowi. To sprawi, że inne kraje będą nas szanować;
- uczciwość, zasady etyki i moralności. Przestrzegając wartości moralnych, zdobędziemy przywództwo w coraz bardziej odczłowieczonym świecie, co zagwarantuje nam szacunek innych krajów; nasze etyczne zasady przysporzą nam wielu sojuszników, którzy pójdą w nasze ślady, tworząc lepszy świat;
- pragmatyczne podejście. Bądźmy rozsądni: powinniśmy publicznie potępiać nieetyczną politykę krajów, ale po cichu i nieoficjalnie robić z nimi interesy. Nie bylibyśmy pierwszymi, którzy to zrobili!
Jakie jest według Ciebie właściwe postępowanie? Który punkt widzenia w debacie poprzesz? Co powinniśmy zrobić? Co jest właściwe? Co jest pragmatyczne?
Przyjdź 2 grudnia o godzinie 8:00 na debatę do sali 58 i wyraź swoją opinię. Niezależnie od tego, jaki jest Twój punkt widzenia, przedstaw swoje argumenty i spróbuj przekonać innych. Kto wie, może przyszli decydenci w naszym kraju wysłuchają naszych głosów!