Zakaz nawiązywania bliskich relacji między pracownikami należałoby uznać za naruszający konstytucyjne prawo do ochrony prywatności. Jednak pracodawca jest zobowiązany m.in. do: dbania o dobrą atmosferę w zakładzie pracy, przeciwdziałania konfliktom, zapobiegania naruszaniu godności pracowników. Tymczasem romans między pracownikami na wiele sposobów może negatywnie wpływać na zasady równego traktowania w zatrudnieniu, prowadzić do konfliktu interesów lub w inny sposób naruszać zasady współżycia społecznego.
Dr Magdalena Rycak, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR, dyrektor Instytutu Prawa Zatrudnienia i Work Life-Balance Uczelni Łazarskiego, analizuje romanse w pracy w świetle prawa – artykuł Dziennik Gazeta Prawna: <link https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8660807,romanse-w-pracy-konsekwe… w pracy. Z jakimi konsekwencjami wiążą się dla pracodawcy.</link>
Biurowe romanse nie są wprost uregulowane w prawie pracy. Co i w jakiej sytuacji może, a nawet powinien zrobić pracodawca? Analiza prawna dr Magdaleny Rycak w Dziennik Gazeta Prawna.