Laudację wygłosiła prof. Marianna Janion, dziekan Collegium Medicum UJK, która podkreśliła wybitność polskiej uczonej, zaangażowanie w rozwój nowoczesnej patomorfologii i onkologii, a także kształcenie kadr medycznych, która wniosła znaczący wkład w tworzenie, organizację i funkcjonowanie Zakładu Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
<em>„Przyznanie tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Jestem wzruszona z tego powodu, ale traktuję to jako uznanie nie tylko dla mojego dorobku i pracy, ale jako wyróżnienie dla naszego całego środowiska patomorfologów w Polsce, które liczy 421 lekarzy”</em> – powiedziała Nasierowska-Guttmejer.
W swoim wykładzie laureatka przedstawiła historię i rolę patomorfologii w medycynie. „<em>Patomorfolog to specjalista, który niewiele mówi, a pacjenci niewiele wiedzą o nim. Zawsze jest w cieniu chirurga czy onkologa, z dala od zgiełku przychodni, oddziału, kliniki, pochylony nad mikroskopem w laboratorium. Współczesna patomorfologia określana jest jako "GPS onkologii", a patomorfolog kieruje ręką chirurga, a wręcz jego myśleniem klinicysty, onkologa”</em> – mówiła prof. Nasierowska-Guttmejer.
Na uroczystym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, na wniosek Konwentu Doskonałości Naukowej, nadano tytuł doctora honoris causa prof. dr hab. med. Annie Marii Nasierowskiej-Guttmejer.