Ideą DBI jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. O cyberbezpieczeństwie wie najlepiej dr inż. Witold Sobolewski, kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem oraz Cyberbezpieczeństwo i informatyka śledcza.
„Z perspektywy osoby zajmującej się zawodowo cyberbezpieczeństwem oraz ojca, dzisiejsze obchody mają dla mnie szczególne znaczenie. Z jednej strony pandemia przyspieszyła cyfryzację szkół i pomogła rozwinąć kompetencje cyfrowe. Z drugiej, doprowadziła do sytuacji, w której Internet przestał być opcją, stał się jedynym oknem na świat, przez które wlatuje dosłownie wszystko. Rolą rodziców i nauczycieli jest wsparcie w zakresie weryfikacji treści i dbanie o umiar w korzystaniu z nieprzebranych zasobów sieci, a edukacja na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii powinna zaczynać się już na etapie pierwszego kontaktu dziecka z urządzeniem mobilnym. Według NIK, polska cyberprzestrzeń jest źle chroniona i stale narażona na ataki, dlatego jej bezpieczeństwo jest obecnie jednym z największych priorytetów. Dziś warto sobie uzmysłowić, że świat pełen ekranów ma swoje plusy i minusy, ale wiedzę o ciemnej stronie Internetu i coraz częściej występujących zagrożeniach najmłodsi użytkownicy sieci powinni czerpać od swoich rodziców”.
Dzień Bezpiecznego Internetu, od lat obchodzony właśnie 8 lutego, to świetna okazja, by raz jeszcze zastanowić się, w jaki sposób dbamy o siebie w cyberprzestrzeni.