To dzieło wieloautorskie, a grono autorów stanowią: <strong>Jerzy T. Marcinkowski, Zofia Konopielko, Paulina Rosińska, Marek A. Motyka i Aneta Klimberg</strong>.
Monografia jest bardzo obszernym opracowaniem obejmującym ważne kwestie społeczne związane ze zdrowiem i jego uwarunkowaniami, wsparte rysem historycznym i opatrzone bogatą bibliografią. Poza zagadnieniami dobrze znanymi w higienie i epidemiologii na szczególne podkreślenie zasługują treści, które z reguły nie były poruszane w podręcznikach o podobnej tematyce. Publikacja bowiem zawiera m.in. wiele odniesień do psychospołecznej kondycji populacji, problemów zdrowia psychicznego, uzależnień i możliwości zapobiegania im, a także przestępczości. Niewątpliwie z jednej strony przyczyni się do podniesienia wiedzy na temat współczesnych wyzwań higieny i epidemiologii, a z drugiej z pewnością zachęci do dalszego pogłębiania wiedzy w tym zakresie.
Potrzebę opracowania takiej monografii autorzy wywiedli z oceny współczesnej rzeczywistości zdeterminowanej nieustannym rozwojem i postępem: <em>Na naszych oczach, już w czasie trwania pracy zawodowej, następował stały, bardzo intensywny rozwój nauk wywodzących się z tradycji starożytnej higieny. Wraz ze zmianami cywilizacyjnymi, rozwojem nauk społecznych, technicznych i przede wszystkim medycznych, a także ruchów i inicjatyw społecznych, obserwuje się poszerzanie dawnych pojęć, powstają nowe nauki zajmujące się zdrowiem, a nie stricte chorobą, które znajdują miejsce na uczelniach jako odrębne dziedziny inaczej nazywane niż higiena.</em>
Zachęcamy do lektury.<br /><link https://wydawnictwo.lazarski.pl>wydawnictwo.lazarski.pl</link>
Nakładem Oficyny Wydawniczej Uczelni Łazarskiego ukazała się recenzowana monografia (Wydział Medyczny) pod tytułem „Ponadczasowa misja higieny i epidemiologii”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Jerzego T. Marcinkowskiego oraz dr Zofii Konopielko.