W większości przypadków spór sprowadzał się do roszczenia wypłaty rekompensaty i zadośćuczynienia za poniesione straty. Strony konfliktu przedstawiały argumenty za i przeciw i uzasadniały swoje stanowiska. Obie strony zaakceptowały potrzebę znalezienia kompromisu bez uciekania się do procesu sądowego.
Pomimo że obie strony miały podstawę do wniesienia pozwu i silne argumenty za obroną swojego stanowiska, zgodziły się wypracować kompromis. Pracodawcy oferowali odpowiedzialną postawę akceptując potrzebę kompromisu, zaś pracownicy potrafili zaakceptować nieco mniej korzystne niż początkowo oczekiwane rozwiązania.
Wszystkie spory zostały polubownie rozwiązane. Choć nie wszyscy otrzymali to, czego żądali, zaakceptowali wynegocjowane rozwiązania.
Widownia także uczestniczyła w poszukiwaniu rozwiązań: poprzez głosowanie i pojedyncze opinie pomogła nam osiągnąć konsensus. W większości przypadków głosowanie wykazało potrzebę zaakceptowania kompromisu bez potrzeby podejmowania dalszych procedur prawnych. W ten sposób potwierdzona została idea mediacji jako skutecznej metody rozwiązywania sporów w pracy.
Mediacja oferuje niedrogą i oszczędną czasowo alternatywę dla procesu sądowego. Podczas zaledwie dwóch godzinnych sesji udało się wypracować satysfakcjonujące rozwiązania bez konieczności wszczynania procesu sądowego i wynajmowania prawników. Należy oczekiwać, że w przyszłości taka forma rozwiązywania sporów zyska na popularności.
MEDIACJE na Uczelni Łazarskiego (dwie sesje online)
