Urządzenie zostało skonstruowane z myślą o wspomaganiu oddychania pacjentów chorujących na COVID-19, ale może mieć znacznie szersze zastosowanie.<br /> Poza naukowcami z Politechniki Śląskiej, w prace nad respiratorem zaangażowani są także badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Projekt respiratora powstał w wyniku wspólnych działań specjalistów z zakresu medycyny, elektroniki, automatyki, informatyki i mechaniki.<br />W zespole opracowującym prototyp RespiSAVE znalazł się dr hab. n. med. Łukasz Szarpak z Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie:<link https://respisave.org/> https://respisave.org/</link> oraz w artykule: <link https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-k…;„Koronawirus. Polscy naukowcy stworzyli respirator z możliwością zdalnego sterowania”</link>
Naukowcy z Politechniki Śląskiej, przy wsparciu specjalistów z innych uczelni, opracowali prototyp respiratora RespiSAVE z funkcją telemetrii, czyli z możliwością zdalnego sterowania przez Internet.