Analiza wybranych giełd kryptowalutowych na świecie

Kryptowaluty to cyfrowe zasoby stworzone za pomocą nowoczesnych technik kryptograficznych w oparciu o technologię blockchain. Po raz pierwszy ujrzały światło dzienne za sprawą bliżej niezidentyfikowanej osoby ukrywającej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto w 2009 r. w postaci pierwszej wersji bitcoin. Po udanym wprowadzeniu jej na rynek twórca bitcoina usunął się w cień do dzisiaj pozostając anonimowym.

Obecnie istnieje ponad 800 rodzajów kryptowalut. Produkowane (wydobywane) są one zarówno przez pojedyncze osoby jak i przedsiębiorstwa wykorzystujące komputery, które za rozwiązywanie skomplikowanych problemów matematycznych otrzymują zależnie od rodzaju zastosowanego programu, odpowiednie waluty cyfrowe. Charakterystyczną cechą kryptowalut jest ich zdecentralizowanie, brak instytucji kontrolującej tego typu środki wymiany. Z tego też powodu zyskują one coraz większe zainteresowanie zarówno osób prywatnych jak i instytucji finansowych.

W ostatnich kilku latach powstało wiele giełd świadczących usługi wymiany kryptowalut. Podobnie jak giełdy klasyczne platformy kryptowalutowe działają jako pośrednicy i koordynatorzy rynku. Natomiast różnią się m.in. tym, że występują jedynie w formie cyfrowej i dostępne są dla inwestorów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo na niektórych z nich możliwy jest handel anonimowy.

Platformy kryptowalutowe są bardzo istotną częścią całego systemu kryptowalutowego. Niektóre decyzje giełd wpływają na losy wielu walut cyfrowych oraz są w stanie bezpośrednio oddziaływać na wysokość kursów. Dlatego ważne jest, aby dokonywać przemyślanych wyborów dotyczących platform, z których będziemy korzystać. Zwłaszcza, jeżeli chcemy podochodzić do inwestycji w sposób profesjonalny, ponieważ z uwagi na brak przepisów dotyczących rynku kryptowalut, niektóre z nich nie przestrzegają do końca wszystkich wymogów bezpieczeństwa, narażone są na ataki hakerów lub po pewnym czasie ich właściciele dokonują oszustw finansowych. Poniżej przedstawione zostały wybrane giełdy, które wyróżniają się spośród innych, jakością świadczonych usług.

Giełda Global Digital Asset Exchange (GDAX)

Założona w kwietniu 2012 r. w Stanach Zjednoczonych (San Francisco, Kaliforna) przez Briana Armstronga i Freda Ehrasama. Początkowo nosiła nazwę Coinbase i była pierwszą licencjonowaną platformą wymiany kryptowalut w Ameryce. W ciągu niecałych trzech lat przyciągnęła do siebie rzeszę inwestorów, którzy zainwestowali w nią prawie 106 mln dolarów. Wśród nich znalazły się takie instytucje jak Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, Zjednoczone Stowarzyszenia Producentów Samochodów (United Services Automobile Association), spółki typu venture-capital oraz banki. W pierwszym etapie działalności oferowała ona swoje usługi na rynku amerykańskim, z czasem rozszerzyła swój zasięg na resztę świata. Dlatego też w maju 2016 r. zmieniła nazwę giełdy z Coinbase na Global Digital Asset Exchange. Obecnie obejmuje ona swoim zasięgiem 32 kraje znajdujące się głównie w Europie i Ameryce Północnej.

Platforma GDAX jest jedną z najbardziej popularnych giełd kryptowalutowych na świecie. Obsługująca zarówno klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych. Posiada ponad 7,5 mln użytkowników oraz 46 tys sprzedawców, a całkowite obroty na niej wynoszą 6 mld dolarów (dziennie średnio 146 mln dolarów). Od listopada 2013 r. zaczęła ubezpieczać straty wynikające z kradzieży pracowników, przypadkowej utraty oraz fizycznych i cyfrowych przypadkach naruszenia bezpieczeństwa poprzez brytyjską firmę Aon, jednego z największych międzynarodowych brokerów ubezpieczeniowych. Obecnie wszystkie zasoby cyfrowe przetrzymywane na dysku internetowym są w pełni ubezpieczone, a salda kont w walucie amerykańskiej chronione są maksymalnie do 250 tys. dolarów. Dodatkowo 98% funduszy uczestników giełdy przetrzymywanych jest w trybie offline, w skrytkach sejfowych w różnych miejscach na świecie.

GDAX pozwala na wymianę stosunkowo niewielkiej liczby rodzajów kryptowalut: bitcoin, ethereum i litecoin. Metody płatności za kryptowaluty są dosyć ograniczone i umożliwiają jedynie (dla obywateli z krajów europejskich) przelew pieniędzy na depozyt (portfel wirtualny) oraz zapłatę kartą kredytową lub płatniczą posiadającą włączoną usługę 3D Secure. Wadą w tym przypadku jest niejednorodne wdrożenie usług, które w przypadku Europejczyków nie uwzględniają PayPal dostępnego dla Amerykanów. Dodatkowo akceptowane są jedynie dolary, euro oraz funty brytyjskie.

W celu zainwestowania pieniędzy na platformie należy otworzyć konto i przejść dwustopniową weryfikację klienta. Polega ona na weryfikacji adresu e-mail, przekazaniu nr. telefonu oraz podaniu czy dany użytkownik jest klientem indywidualnym czy instytucjonalnym. W przypadku, gdy mamy do czynienia z klientem indywidualnym dodatkowo należy przesłać dwa zeskanowane dokumenty (w przypadku Europy jest to: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport) potwierdzające identyfikację rejestrującej się osoby.

Uczestnicy na GDAX ponoszą opłaty związane z transakcjami. Zależnie od wielkości wolumenu transakcji danego produktu, w jakich użytkownik uczestniczył przez ostatnie 30 dni, ponosi się opłaty od 0.25% do 0.1% w przypadku Bitcoin oraz od 0.3% do 0.1% w przypadku Ethereum i Litecoin. Dodatkowo w momencie wypłaty depozytu w wysokości (dla uczestników systemu SEPA) 0.15 EUR.

Tabela 1. Opłaty transakcji GDAX – na przykładzie bitcoina

Wolumen użytkownika w ciągu ostatnich 30 dni w stosunku do całkowitego wolumenu transakcji z Bitcoinem

Opłata

Taker

Maker

> 0 %  (~0,00 BTC)

0.25%

 

 

 

0%

> 1 %  (~4166 BTC)

0.24%

> 2.5 %  (~12,500 BTC)

0.22%

> 5 %  (~25,000 BTC)

0.19%

> 10 %  (~50,000 BTC)

0.15%

> 20 %  (~100,000 BTC)

0.10%

      Źródło: opracowanie własne na podstawie struktury opłat platformy GDAX

Platforma GDAX jest łatwa i przyjazna dla początkujących graczy, posiada bardzo przejrzysty i nieskomplikowany interfejs. Przeznaczona jest również dla osób posiadających większe doświadczenie oraz potrafiących wykorzystywać analizy w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych z uwagi na występowanie wykresów technicznych oraz opcji handlu z użyciem dźwigni finansowej.

Giełda Kraken

Platforma wymiany kryptowalut Kraken została założona 28 czerwca 2011 r. w Stanach Zjednoczonych (San Francisco, Kalifornia) przez Jesse Powella, jednego z założycieli organizacji DATA (Digital Asset Transfer Authority), mającej na celu wypracowanie najlepszych praktyk dotyczących transferu zasobów cyfrowych. Otworzona pod koniec 2013 r. Również w tym samym roku nawiązała współpracę z niemieckim, internetowym bankiem Fidor (obecnie częścią Groupe BPCE jednego z największych banków we Francji).

Giełda Kraken szybko stała się największą giełdą kryptowalutową na świecie pod względem zarówno wolumenu wymiany euro na bitcoiny, jak i jej płynności. Stworzono na niej po raz pierwszy na świecie, kryptograficznie weryfikowalny, niezależny system audytu potwierdzający poprawność przetrzymywanych funduszy.

Ponieważ platforma operowała głównie na rynku europejskim w 2014 r. dokonano szeregu przejęć mających na celu ekspansję na rynek amerykański i kanadyjski, nabywając nowojorską giełdę Coinsetter oraz Cavitex, pierwszą kanadyjską giełdę kryptowalutową z największym wolumenem przeprowadzonych transakcji.

Nabycie platformy Coinsetter pozwoliło Krakenowi na zastosowanie technologii Securicoin, pozwalającej na przechowywanie kryptowalut w zaszyfrowanych portfelach offline, całkowicie odciętych od dostępu do internetu.

Obecnie dzienne obroty na platformie wynoszą średnio ok. 164 mln dolarów. Kraken oferuje stosunkowo szeroki wachlarz wymiany euro, dolara amerykańskiego, kanadyjskiego oraz japońskich jenów na różnego rodzaju kryptowaluty, do których należą nie tylko bitcoin, ethereum czy litecoin, ale również m.in. Monero, Ethereum Classic, Zcash, Dash czy Ripple. Niestety metody płatności za kryptowaluty ograniczają się jedynie do transferu bankowego, z uwagi na podwyższone ryzyko nadużyć finansowych wynikających z korzystania z innych typów środków transferu pieniędzy.

W celu założenia konta na giełdzie należy przejść - zależnie od kraju pochodzenia inwestora oraz wielkości wolumenu, jakim będziemy obracać, dwu-, trzy- lub czterostopniową weryfikację polegającą na:

  • w stopniu pierwszym (pozwalającym jedynie na wpłacanie i wypłacanie kryptowalut z konta) podaniu imienia i nazwiska, daty urodzin, kraju pochodzenia oraz nr. telefonu;
  • w stopniu drugim podaniu miejsca zamieszkania;
  • w stopniu trzecim, (który wymagany jest w przypadku obywateli USA, Kanady, Niemiec i Japonii) dostarczeniu dowodu osobistego lub innego identyfikatora potwierdzającego dane inwestora;
  • w stopniu czwartym, przeznaczonego głównie dla instytucji, przesłaniu podpisanego wniosku oraz dokumentów KYC (Know Your Client).

Podobnie jak w przypadku giełdy GDAX uczestnicy Krakena ponoszą opłaty związane z transakcjami, zależnie od wielkości wolumenu transakcji danego produktu, w jakich uczestniczył użytkownik w ostatnich 30 dniach. Odpłaty wynoszą zależnie od rodzaju kryptowaluty w przypadku uczestników giełdy (taker) do 0,26%, w przypadku animatorów rynku (maker) do 0,16%.  Dodatkowo w momencie wypłaty depozytu w postaci tradycyjnych walut ponosi się opłatę w wysokości (dla uczestników systemu SEPA) 0.09 EUR, natomiast w przypadku kryptowalut ich ułamkową część np. bitcoin 0.0025, ethereum 0.005.

Tabela 2. Opłaty transakcji Kraken – na przykładzie ethereum

Wolumen transakcji użytkownika z ostatnich 30 dni

Opłata

Taker

Maker

< 50,000

0.26%

0.16%

< 100,000

0.24%

0.14%

< 500,000

0.20%

0.10%

< 1,000,000

0.18%

0.08%

< 5,000,000

0.14%

0.04%

< 10,000,000

0.12%

0.02%

> 10,000,000

0.10%

0%

      Źródło: opracowanie na podstawie struktury opłat platformy Kraken

Kraken pozwala oprócz tradycyjnych metod zawierania transakcji, na opcję handlu z użyciem dźwigni finansowej i jej bardziej skomplikowanych wariantów oraz tzw. „dark pool” - umożliwiającego anonimowe dokonywanie transakcji, z którego zazwyczaj korzystają instytucje finansowe i inwestorzy o dużym kapitale.

Platforma Kraken nie jest przystosowana dla początkujących graczy, jej interfejs jest mało intuicyjny chociaż niedawny, na początku marca 2017 r. zakup popularnego Cryptowatch pozwolił na jego znaczne ulepszenie (https://trade.kraken.com/). Nadal wydaje się ona giełdą przeznaczoną głównie dla zaawansowanych inwestorów.

Kraken jest jedną z najlepiej znanych platform w społeczności kryptowalutowej, a jego popularność powoduje, że odznacza się on wysoką płynnością Jednakże nie jest to najtańsza giełda, a niektórzy jej uczestnicy zgłaszają problemy z obsługą klienta (np. w maju i czerwcu 2017 r. wiele osób donosiło o bardzo długim okresie weryfikacji tożsamości), co może zniechęcać do niej nowych inwestorów.

Giełda CEX.IO

Założona w 2013 r. w Londynie, początkowo funkcjonowała, jako przede wszystkim „kopalnia kryptowalutowa” i giełda bitcoin. W pierwszych miesiącach swojej działalności odnotowano na niej niewielki incydent związany z eksploatacją luki w systemie giełdy i kradzież 7000 dolarów. Natychmiast po jej odkryciu platforma została zaktualizowana i od tego momentu nie miała więcej tego typu problemów. W 2014 r. jej moc obliczeniowa pozwalała na wytwarzanie więcej niż 51% całkowitej ilości generowanych kryptograficznych funkcji mieszających (cryptographic hash output), co wywołało obawy dotyczące bezpieczeństwa Bitcoin. Zostały one szybko zażegnane oświadczeniem CEX.IO, w którym uspokojono społeczność kryptowalutową stwierdzeniem podjęcia wszelkich niezbędnych kroków do utrzymywania generacji funkcji mieszających na poziomie poniżej 51%[1]. Od tego momentu zaczęto przygotowywać się na zmiany w działalności przedsiębiorstwa. Na początku 2015 r. zawieszono serwis „wydobywania kryptowalut”, a parę miesięcy później rozszerzono działalność platformy CEX.IO na rynek amerykański.

W tym samym roku uzyskała status MSB (Money Service Business) udzielony przez biuro Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych FinCEN (Sieć ds. Ścigania Przestępstw Finansowych), co świadczy o stosowaniu przez CEX.IO wymogów ustawy z USA o tajemnicy bankowej oraz innych wymogów obejmujących MSBs. Platforma zdobyła również level 2 certyfikatu PCI DSS w 2016 r. (Payment Card Industry Data Security Standard) wykazując odpowiednie środki należytej ostrożności w przechowywaniu, przetwarzaniu i przesyłaniu informacji o kartach płatniczych.

Obecnie z CEX.IO korzysta ok. jednego miliona aktywnych użytkowników, generując średnio dziennie obroty w wysokości powyżej 5 mln dolarów. Platforma CEX.IO operuje jedynie na największych kryptowalutach: bitcoin i ethereum. Płatności za kryptowaluty wykonywane mogą być za pomocą karty płatniczej (kredytowej) lub przelewu bankowego. Przyjmowane są tylko: funty brytyjskie, dolary amerykańskie, euro, ruble rosyjskie i bitcoin.

W celu wycofania środków pieniężnych lub zwiększenia limitu transakcji należy przejść czterostopniową procedurę identyfikacyjną. Pierwszy stopień polega na wypełnieniu formularza online, w którym zawiera się informacje z dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowód osobisty) obejmujące: kraj pochodzenia, numer seryjny dokumentu, typ dokumentu oraz datę jego wydania. W następnym kroku podaje się dane osobowe: płeć, datę urodzenia, imię, nazwisko, miejsce urodzenia oraz telefon kontaktowy. W trzecim i czwartym kroku identyfikacyjnym podaje się odpowiednio adres zamieszkania oraz zeskanowany dokument identyfikacyjny, auto-portret wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz dowód miejsca zamieszkania w postaci np. rachunku za elektryczność, telefon itp. Dodatkowo w przypadku zapłaty kartą płatniczą (kredytową) należy dostarczyć informacje na temat karty w postaci: imienia i nazwiska właściciela karty, numeru karty oraz daty jej wygaśnięcia, auto-portret z kartą płatniczą (w przypadku gdy nie została zweryfikowana tożsamość osoby, dodatkowe dwa zdjęcia: pierwsze z kartą płatniczą obok dowodu tożsamości i drugie z drugą stroną dowodu tożsamości) oraz kod CVV/CVC. Następnie należy przesłać niewielką opłatę w celu dalszej weryfikacji karty (która zostanie automatycznie odesłana z powrotem). Procedura weryfikacyjna trwa w większości przypadków poniżej 24 godzin.

Giełda CEX.IO różni się od innych tym, że posiada cztery rodzaje kont transakcyjnych: podstawowe, zweryfikowane, zweryfikowane plus i korporacyjne. Konto podstawowe pozwala na kupowanie i sprzedawanie bitcoin używając karty Visa lub MasterCard, dodatkowo obarczone jest limitem dziennym dla depozytów w wysokości 300 EUR/USD (wypłaty 500 EUR/USD) i miesięcznym w wysokości 1000 EUR/USD (wypłaty 2000 EUR/USD). Konto zweryfikowane poszerza zakres dostępnych metod płatniczych oraz zwiększa limity dzienne depozytów i wypłat do 10000 EUR/USD i miesięczne do 100000 EUR/USD. Konto zweryfikowane plus pozwala na otrzymywanie priorytetowego wsparcia oraz całkowicie znosi limity, natomiast konto korporacyjne jest dostosowywane indywidualnie do każdego uczestnika giełdy. 

Zgodnie ze standardem norm branżowych, uczestnicy giełdy ponoszą opłaty zależnie od wolumenu przeprowadzonych transakcji w ostatnich 30 dniach i kształtują się one na poziomie od 0.1% do 0.2%, przy czym są one stałe dla wszystkich par walutowych. Dodatkowo przy wpłacie depozytu kartą płatniczą ponoszone są opłaty wahające się od 3.5% do 5%, natomiast w momencie wypłat od 1.2% do 2.5%. Również w momencie wypłaty za pomocą transferu bankowego ponoszone są stałe opłaty wynoszące 25 EUR (10 EUR - SEPA), 30 GBP lub 50 USD.

Tabela 3. Opłaty transakcji platformy CEX.IO

Wolumen transakcji użytkownika z ostatnich 30 dni

Opłata

Taker

Maker

≤ 5

0.20%

 

≤ 30

0.19%

 

 

 

0%

≤ 50

0.18%

≤ 100

0.17%

≤ 1000

0.15%

≤ 3000

0.13%

≤ 6000

0.11%

> 6000

0.10%

      Źródło: opracowanie na podstawie struktury opłat platformy CEX.IO

 

Platforma CEX.IO zawiera bardzo przejrzysty interfejs pozwalający początkującym graczom na łatwą zamianę walut (fiat) na kryptowaluty. W przypadku bardziej doświadczonych inwestorów pozwala na stosowanie spersonalizowanych tablic oraz dźwigni finansowych. Posiada również szczególnie dobrą obsługę klienta, która szybko odpowiada na zadawane pytania, nie tylko na samej stronie platformy, ale również poza nią. Zaletą jej jest dodatkowo trochę inny od innych system działania transakcji - FOK (Fill-or-kill), w którym zamówienia są natychmiastowo i w całości realizowane bez potrzeby czekania na drugą stronę umowy, jak to bywa w przypadku pozostałych giełd kryptowalutowych. Jednakże niesie to ze sobą dodatkowe opłaty, również „ukryte” sięgające ok. 7-8% w momencie wymiany waluty (fiat) na kryptowalutę, dlatego też często platforma ta nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak inne giełdy. 

Giełda Poloniex

Założona w 2014 r. przez Tristan D’Agosta w mieście Wilmington (Stany Zjednoczone, Delaware) giełda Poloniex, już dwa miesiące po otworzeniu platformy została pomyślnie zaatakowana przez hackerów, którzy zdołali ukraść 12.3% łącznej ilości handlowanych wówczas bitcoin (ok. 50000 dolarów). Doprowadziło to do szeregu zmian w zabezpieczeniach Poloniex, które polegały przede wszystkim na transferze większości kryptowalut uczestników na zewnętrzne nośniki odcięte od Internetu oraz wprowadzeniu ciągłej inspekcji giełdy. Od tego czasu zniknęły jej problemy z cyfrowymi włamaniami, a ona sama rozrosła się, pod względem płynności, do największej platformy wymiany kryptowalt na świecie.

Obecnie dzienne obroty platformy wynoszą ok. 563 mln dolarów, co sprawia, że przyciąga ona do siebie ogromną ilość inwestorów. Zasadnicza różnica pomiędzy Poloniex, a innymi giełdami kryptowalutowymi polega na przedmiocie obrotu, którymi są w tym przypadku jedynie kryptowaluty. Poloniex pozwala, na czterech głównych rynkach (bitcoin, ethereum, Monero i Tether), na wymianę ponad 90 różnego rodzaju walut cyfrowych, począwszy od bitcoin i ethereum, poprzez Dash, Zcash, Monero, a skończywszy na BlackCoin czy Nxt. Dlatego, aby zacząć inwestować na giełdzie należy wcześniej zakupić kryptowalutę na innej platformie (bardzo często wykorzystywana jest do tego kryptowaluta Tether - USDT, która odpowiada jednemu dolarowi amerykańskiemu), a następnie przenieść ją na konto w Poloniex.

W celu rozpoczęcia inwestycji na platformie należy utworzyć konto podając imię, nazwisko, kraj pochodzenia, numer telefonu oraz e-mail użytkownika, a następnie przejść dwu stopniową weryfikację. Pierwszy stopień weryfikacji pozwala na dzienne wypłaty z konta zasobów mających równowartość 2000 dolarów oraz uruchamia funkcję handlu z wykorzystaniem dźwigni finansowej i polega jedynie na potwierdzeniu adresu e-mail. Drugi stopień weryfikacji umożliwia dokonywania dziennych wypłat zasobów w wysokości do 25000 dolarów i polega na dostarczeniu giełdzie auto-portretu wraz z dowodem tożsamości i kartką zawierającą napis „Poloniex” oraz aktualną datę. Procedura weryfikacyjna trwa dosyć długo. W ostatnich miesiącach uległa znacznemu wydłużeniu z uwagi na 600% wzrost aktywnych graczy na giełdzie spowodowany zwiększonym zainteresowaniem kryptowalutami.

Zgodnie ze standardem, inwestorzy na Poloniex ponoszą jednakowe opłaty dla wszystkich kryptowalut związane z transakcjami zależne od ich wolumenu z ostatnich 30 dni i kształtują się one na poziomie od 0.05% do 0.25% w przypadku uczestników rynku (taker) oraz od 0% do 0.15% w przypadku animatorów rynku (maker). Dodatkowo w przypadku pożyczkodawców pobiera się 15% opłatę od uzyskanych odsetek, natomiast wpłaty i wpłaty depozytów z konta Poloniex nie są obciążone dodatkowymi kosztami.

Tabela 4. Opłaty transakcji platformy Poloniex

Wolumen transakcji użytkownika z ostatnich 30 dni

Opłata

Taker

Maker

< 600 BTC

0.25%

0.15%

≥ 600 BTC

0.24%

0.14%

≥ 1200 BTC

0.22%

0.12%

≥ 6000 BTC

0.16%

0.08%

≥ 12000 BTC

0.14%

0.05%

≥ 18000 BTC

0.12%

0.02%

≥ 24000 BTC

0.10%

0.00%

≥ 60000 BTC

0.08%

0.00%

≥ 12000 BTC

0.05%

0.00%

      Źródło: opracowanie na podstawie struktury opłat platformy Poloniex

Platforma Poloniex zawiera dla niektórych par kryptowalutowych możliwość prowadzenia transakcji z wykorzystaniem dźwigni finansowej (dotyczy to przede wszystkim rynku głównego Bitcoin) Dodatkowo pozwala na korzystanie i udzielanie pożyczek z odpowiednim oprocentowaniem innym uczestnikom giełdy. Jej interfejs jest przejrzysty i łatwy do opanowania, poza tym zawiera on szereg funkcji pomocnych dla nowych inwestorów np. opcje odznaczania ulubionych par walutowych. Kolejnym nietypowym narzędziem tej giełdy jest chat, który stali uczestnicy nazywają potocznie „troll box”. Czasami potrafi prowadzać w błąd nowych inwestorów, a informacje na nim znalezione często są nieprawdziwe. Jedną z negatywnych cech Poloniex jest również brak mobilnej platformy transakcyjnej oraz niezbyt jasne komunikowanie problemów powstałych na giełdzie, co w porównaniu z wolnym odzewem działu wsparcia klienta, zniechęca wiele osób do uczestnictwa na tym rynku. Z tego też względu granie na Poloniex obarczone jest nieco wyższym ryzykiem niż w przypadku pozostałych platform (nawet pomimo braku problemów z cyberprzestępcami) i przeznaczone jest zdecydowanie dla wprawionych inwestorów krypotwalutowych.

Zakończenie

Niezależnie od tego, jaką giełdę kryptowalutową wybierzemy do inwestowania należy pamiętać o kilku rzeczach, które trzeba przed tym zweryfikować. Zaliczymy do nich historię giełdy, metody zabezpieczeń oraz problemy z bezpieczeństwem platformy, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na udane włamania hakerów oraz w razie ich wystąpienia w jakiej fazie życia platformy się one przydarzyły (na początku jej działalności nie będą takie istotne, jak w późniejszym okresie). Reputację, którą najlepiej zweryfikować korzystając z serwisów poświęconych kryptowalutom lub platformom społecznościowym (np. bitcointalk.org). Metody płatności, czy stosowane są limity wpłat lub wypłat depozytów. Opłaty zarówno przy transakcjach związanych z wymianą kryptowalut jak i transakcjach powiązanych z depozytami. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na formy weryfikacji uczestników giełdy, które pomagają chronić jej inwestorów przed różnego rodzajami oszustw finansowych oraz zmniejszają ryzyko prania pieniędzy na platformach wymiany. Restrykcje geograficzne użytkowników, które pozwalają na dostęp do usług tylko osobom z określonych krajów oraz kursy wymiany, które wahają się zależnie od giełdy. Ważne jest również to, aby wybrana platforma kryptowalutowa posiadała dwustopniowy rodzaj logowania, ponieważ ataki przypuszczane przez hakerów dotykają przede wszystkim osoby, które nie wykorzystują dodatkowych zabezpieczeń.

Kryptowaluty niewątpliwie będą ogrywać w naszym świecie coraz to większe znaczenie, już dziś niektóre banki centralne i instytucje prowadzą badania na temat możliwości emisji własnych walut cyfrowych, co oznacza, że nawet klasyczny sektor finansowy zaczyna być coraz bardziej zainteresowany kryptowalutami. Również niektóre przedsiębiorstwa zaczęły dokonywać tzw. ICO (initial coin offering), gdzie zamiast papierów wartościowych inwestorzy kupują kryptowaluty. W przyszłości dalszy wzrost ich popularności, przyczyni się do regulacji rynku, co z kolei przyciągnie nowych inwestorów. Dlatego według mnie już dziś warto odkładać pieniądze w ethereum czy bitcoin, ponieważ ich wartość znacznie się powiększy, a dzisiejsze inwestycje przyniosą wysokie zyski.

 

Ze względu na popularność walut: bitcoin, ethereum oraz litecoin przyjęto pisowonię małą literą. 

Radosław Bielecki 


[1] Cyrus Farvar (2014), After reaching 51% network power, Bitcoin mining pool says “trust us”, Ars Technica

Bibliografia:

1.       Bensinger Greg (2015), First U.S. Bitcoin Exchange Set to Open, The Wall Street Journal, www.wsj.com/articles/first-u-s-bitcoin-exchange-set-to-open-1422221641 [dostęp: 04.06.2017 r.]

2.       Cyrus Farvar (2014), After reaching 51% network power, Bitcon mining pool says “trust us”, Ars Technica, arstechnica.com/security/2014/06/after-reaching-51-network-power-bitcoin-mining-pool-says-trust-us/, [dostęp: 09.06.2017 r.]

3.       Chuan Tian (2017), IMF Explores ICOs and Central Bank Coins in New Blockchain Note, Coindesk www.coindesk.com/imf-explores-icos-central-bank-coins-new-blockchain-note/ [dostęp: 20.06.2017 r.]

4.       Dan Goodin (2014), Bitcoin security guarantee shattered by anonymous miner with 51% network power, Ars Technica, arstechnica.com/security/2014/06/bitcoin-security-guarantee-shattered-by-anonymous-miner-with-51-network-power/, [dostęp: 09.06.2017 r.]

5.       David Shares (2016), Coinbase is re-branding to the Global Digital Asset Exchange (GDAX), Bitcoin.com, news.bitcoin.com/coinbase-re-branding-global-digital-asset-exchange-gdax/ [dostęp: 04.06.2017 r.]

6.       Helga Danova (2015), CEX.IO Improves the Bitcoin Exchange, Gives One Week of 0% Trade Fee, CEX.IO, blog.cex.io/news/cex-io-improves-the-bitcoin-exchange-gives-one-week-of-0-trade-fee-14263, [dostęp: 09.06.2017 r.]

7.       Helga Danova (2016), CEX.IO Upgraded PCI DSS Certificate to Level 2, CEX.IO, blog.cex.io/news/cex-io-upgraded-pci-dss-certificate-level-2-15746 [dostęp: 09.06.2017 r.]

8.       Who is Satoshi Nakamoto? (2016), Coindesk, www.coindesk.com/information/who-is-satoshi-nakamoto/ [dostęp: 19.06.2017 r.]

9.       Jamie Redman (2017), Kraken Acquires Market Visualization Platform Cryptowatch, Bitcoin.com, news.bitcoin.com/kraken-acquires-market-platform-cryptowatch/, [dostęp: 06.06.2017 r.]

10.    Joseph Young (2016), Kraken Reports 2x Increase in New Accounts After U.S. Expansion, Bitcoin Magazine, bitcoinmagazine.com/articles/kraken-reports-x-increase-in-new-accounts-after-u-s-expansion-1456932929/, [dostęp: 06.06.2017 r.]

11.    Kraken (2011), Kraken is born, blog.kraken.com/post/112834803427/kraken-is-born [dostęp: 06.06.2017 r.]

12.    Knight Shawn (2014), Coinbase has been insuring Bitcoin deposits for nearly a year, Techspot, www.techspot.com/news/57905-coinbase-has-been-insuring-bitcoin-deposits-for-nearly-a-year.html, [dostęp: 04.06.2017 r.]

13.    Pete Rizzo (2014), How Kraken is Seeking to Solve Bitcoin’s Banking Dilemma, Coindesk, www.coindesk.com/kraken-seeking-solve-Bitcoins-banking-dilemma/ [dostęp: 06.06.2017 r.]

14.    Pete Rizzo (2014), Poloniex Claims All Customers Repaid Following MarchBitcoin Hack, Coindesk www.coindesk.com/poloniex-claims-customers-repaid-following-march-bitcoin-hack/ / [dostęp: 16.06.2017 r.]

15.    Pete Rizzo (2014), Poloniex Loses 12.3% of its Bitcoins in Latest Bitcoin Exchange Hack, Coindesk, www.coindesk.com/poloniex-loses-12-3-bitcoins-latest-bitcoin-exchange-hack/ [dostęp: 16.06.2017 r.]

16.    Poloniex (2017), Industry growth and its effect on Poloniex, poloniex.com/press-releases/2017.05.16-Industry-growth-and-its-effect-on-Poloniex/ [dostęp: 17.06.2017 r.]

17.    Romain Dillet (2016), Bitcoin Exchange Kraken Acquires Coinsetter To Expand To The U.S., TechCrunch, techcrunch.com/2016/01/19/bitcoin-exchange-kraken-acquires-coinsetter-to-expand-to-the-u-s/ [dostęp: 06.06.2017 r.]

18.    Shin Laura (2016), Digital Currencies Show Potential To Be New Asset Class As Demand For Bitcoin Rival Ethereum Rises, Forbes, www.forbes.com/sites/laurashin/2016/05/20/digital-currencies-show-potential-to-be-new-asset-class-as-demand-for-bitcoin-rival-ethereum-rises/, [dostęp: 04.6.2017 r.]

19.    Williams Alex (2013) Coinbase Raises $25M Led By Andreessen Horowitz To Build Its Bitcoin Wallet And Merchant Services, TechCrunch, techcrunch.com/2013/12/12/coinbase-raises-25m-from-andreessen-horowitz-to-build-its-bitcoin-wallet-and-merchant-services/, [dostęp: 04.06.2017 r.]

20.    Yessi Bello Perez (2015), CEX.IO Opens Bitcoin Exchange to US Market, Coinbase, www.coindesk.com/cex-io-opens-bitcoin-exchange-to-us/,  [dostęp: 09.06.2017 r.

21.    CEX.IO, cex.io/about [dostęp: 09.06.2017 r.]

22.    Coinbase, www.coinbase.com [dostęp: 04.06.2017 r.]

23.    Company Overview of Poloniex, LLC, Bloomberg www.bloomberg.com/research/stocks/private/snapshot.asp [dostęp: 16.06.2017 r.]

24.    CryptoCurrency Market Capitalizations, coinmarketcap.com/all/views/all/ [dostęp: 19.06.2017 r.]

25.    Kraken, www.kraken.com/about/press/ [dostęp: 06.06.2017 r.]

26.    Poloniex, poloniex.com/media-kit [dostęp: 16.06.2017 r.]

Psychologia
Nowy kierunek na Wydziale Medycznym

 

Zdobywaj wiedzę na Wydziale Medycznym w unikalnym, holistycznym ujęciu. 

Rozwijaj umiejętności pod okiem ekspertów, zyskaj solidne podstawy naukowe oraz praktyczne przygotowanie do pracy w ochronie zdrowia i innych obszarach psychologii.
 

Sięgnij po nowe możliwości zawodowe:

 

Poznaj bliżej nasz kierunek Psychologia

 

1. miejsce
w rankingu dziennika Rzeczpospolita

 

Jesteśmy ośrodkiem naukowo dydaktycznym, który umiejętnie łączy innowacyjne standardy edukacji z tradycyjnymi celami kształcenia.

Budujemy społeczność opartą na zdobywaniu wiedzy od najznakomitszych mistrzów. Grono naszych wykładowców to wybitni eksperci w dziedzinie ekonomii, polityki, lotnictwa i prawa!

Studiuj i ucz się od najlepszych!

 

Poznaj bliżej ofertę Wydz. Prawa i Administracji UŁa

Pozytywna akredytacja PKA
dla kierunku lekarskiego!

 

Jesteśmy ośrodkiem naukowo dydaktycznym, który umiejętnie łączy innowacyjne standardy edukacji z tradycyjnymi celami kształcenia.

Budujemy społeczność opartą na zdobywaniu wiedzy od najznakomitszych mistrzów. Grono naszych wykładowców to wybitni eksperci w dziedzinie ekonomii, polityki, lotnictwa i prawa!

Studiuj i ucz się od najlepszych!

 

Poznaj bliżej nasz kierunek Lekarski

Lider
w kategorii edukacja biznesu!

 

Jesteśmy ośrodkiem naukowo dydaktycznym, który umiejętnie łączy innowacyjne standardy edukacji z tradycyjnymi celami kształcenia.

Budujemy społeczność opartą na zdobywaniu wiedzy od najznakomitszych mistrzów. Grono naszych wykładowców to wybitni eksperci w dziedzinie ekonomii, polityki, lotnictwa i prawa!

Studiuj i ucz się od najlepszych!

 

Poznaj bliżej ofertę Wydz. Ekonomii i Zarządzania